Eмисия новини
от 15.00 часа

Deputetët votuan Strategjinë Kombëtare të Shëndetësisë deri në vitin 2030

Kuvendi Popullor miratoi Strategjinë Kombëtare të Shëndetit deri në vitin 2030. Dokumenti përcakton tri qëllime kryesore: përmirësimin e qëndrueshëm të shëndetit dhe mjedisit; garantimin e sigurisë shëndetësore dhe reduktimin e pabarazive; menaxhim..

18.04.24 18:07 |
Atanas Atanasov

Instituti Kombëtar i Statistikave nuk ndryshon të dhënat e inflacionit dhe funksionon sipas rregullave të Eurostat

Të dhënat për inflacionin në vend, të cilat jepen nga Instituti Kombëtar i Statistikave, nuk janë të manipuluara, sepse kontrollohen çdo muaj nga Eurostat. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor kryetari i institutit Atanas Atanasov. Ai diskutoi me..

27.03.24 13:21 |
Sistemet e raketave Patriot

Një deputet lituanez: Programi i KE-së për industrinë e mbrojtjes duket si një shaka

Komisioni Evropian propozoi javën e kaluar krijimin e një Programi Evropian të Industrisë së Mbrojtjes për të mobilizuar 1.5 miliardë euro nga buxheti i BE-së për periudhën 2025-2027. Strategjia pritej prej një kohe të gjatë për shkak të..

13.03.24 13:15 |

Bullgaria është ndër vendet e NATO-së që kanë rritur shpenzimet e tyre për mbrojtjen

Bullgaria është ndër 18 vendet e NATO-së që plotësojnë kriteret për ndarjen e 2% të PBB-së për mbrojtjen, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev në Bruksel, ku merr pjesë në takimin e ministrave të mbrojtjes të NATO-së. "Ne planifikojmë 2% në..

16.02.24 12:34 |
Asen Vasilev

Po vazhdon puna për hyrjen e vendit në Eurozonë në vitin 2025

Asen Vasilev tha për Nova TV se Parlamenti do të vendos nëse ai do të jetë zëvendëskryeministër pas rotacionit të kryeministrave në qeveri, por ai theksoi se do të vazhdojë të udhëheqë Ministrinë e Financave. Vasilev shpjegoi se nuk ka skandal me..

29.01.24 10:36 |
Ministri Todor Tagarev

SHBA nuk i ka kërkuar Bullgarisë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

Gjatë vizitës së delegacionit bullgar në Uashington, nuk janë bërë kërkesa shtesë për ndihmë në Ukrainë, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev për korrespondentin e BNR në SHBA, Svetosllav Kozllovski. Tagarev tha se aleatët amerikanë dhanë një vlerësim..

12.01.24 09:19 |

U mbajt mbledhja e parë e qeverisë për këtë vit

Mos u besoni fjalëve pa prova, pavarësisht se kush i thotë ato. Shikoni dhe vlerësoni veprat. Vetëm ata kanë rëndësi, tha kryeministri Nikollaj Denkov në hapjen e mbledhjes së parë të qeverisë për këtë vit. “Ministria e Financave paraqiti informacion..

03.01.24 11:54 |

Katër të porsalindur në natën e Vitit të Ri në Sofje

Një vajzë është foshnja e parë e lindur në Vitin e Ri në spitalin “Shtëpia e Nënës” në kryeqytet, tha për BNR doktori Emill Gërçev. Ai shtoi se gjatë natës festive lindën gjithsej katër fëmijë. Përfitimet e njëhershme për lindjen e një fëmije në..

01.01.24 12:26 |

Buxheti i shtetit e mbyll vitin me një deficit më të ulët se sa planifikohej

Të dhënat paraprake për realizimin e buxhetit tregojnë se deficiti do të jetë më i ulët se sa planifikohej, tha në Kuvendin Popullor ministri i financave Asen Vasilev. “Pres që deficiti të jetë 2.5%, jo 3%. Kështu do të mbeten 500 milionë euro, të..

29.12.23 09:02 |
Asen Vasilev

Kuvendi Popullor miratoi përfundimisht Buxhetin e Shtetit për 2024

Kuvendi Popullor më në fund e miratoi në lexim të dytë buxhetin e shtetit për vitin 2024. Sipas ministrit të financave Asen Vasilev, buxheti është real, por i vështirë për t'u realizuar. Ai uroi "në fund të vitit 2024 të kemi një Bullgari më të..

21.12.23 18:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна