Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Retë do të ulen por do të bëhet më e ftohtë

Foto: Ani Petrova

Gjatë natës së 17 duke u gdhirë 18 dhjetor mbi vendin do të ketë vranësi, vende-vende me reshje dëbore. Temperaturat minimale do të lëvizen nga minus 3 deri në 2 gradë.

Ditën e shtune në rajone të malit Predballkan dhe në të gjitha malet do të bjerë borë. Në Bullgarinë Lindore dhe përgjatë rrjedhjes së lumit Struma do të fryjë erë e fortë veriore. Temperaturat maksimale do të jenë nga 1 deri në 6 gradë në bregun e Detit të Zi, për rajonin e Sofjes deri në 1 gradë.

Në malet do të mbahet mot me vranësira me reshje bore. Do të fryjë erë e fortë verilindore me stuhi dhe pirgje bore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë minus 4, në 2000 m deri në minus 10 gradë, në majat Musalla në malin Rilla dhe Todorka në malin Pirin – deri në minus 15.

Ditën e diele pritet ulja e temperaturave.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 majin

Gjatë natës vranësitë mbi rajonet ekstreme jugore do të çahen dhe zvogëlohen dhe do të jetë i kthjellët në të gjithë vendin. Era në shumicën e zonave do të pushojë. Paradite do të jetë e freskët, ndërsa në disa vende, kryesisht përgjatë rrjedhjes..

botuar më 22-05-18 8.25.MD
Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e..

botuar më 22-05-18 6.43.MD