Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shën Nikolla në një këngë të lashtë

Foto: Arkiv

Dita e Shën Nikollës së Mirës, ​​të cilën Ortodoksia e kremton sot, është gjithashtu një nga festat më të mëdha kombëtare. 

Në folklorin bullgar, shenjtori ka krahë, gjë që i jep atij tipare të përafërta me imazhin mitik të njeriut-dragua. Ai ka dy shpirtra dhe mund të jetë në dy vende të ndryshme në të njëjtën kohë.

Një këngë të ngjashme kanë kënduar në Ditën e Shën Nikollës në tryezën festive: Shën Nikolla farkëtoi një kalë për të shkuar për të ngrënë pogaçe, bashkë me të gjithë shenjtorët, sepse lindi Zoti i Ri. Kur shkuan te Nëna e Zotit, shenjtorët u ulën rreth tryezës. Shërbëtori i tyre ishte Shën Vasili, i cili "vendosi një filxhan të artë" (sipas traditës dikur kanë vendosur në tryezë një gotë ose një enë e madhe me verë dhe të gjithë kanë pirë prej saj). Shën Nikolla mori kupën e artë që i kishte dhënë Shën Vasili, por e zuri gjumi dhe ajo u përkul. Pak para se të derdhej vera, ai e kapi atë. Më pas ai shpjegoi se Deti i Zi ishte lëkundur dhe se kishte “lëvizur” për të shuar stuhitë e forta dhe për të shpëtuar tre anije.


Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Dashuria fatale – një frymëzim për krijimin e këngës “Everything to Nothing”

Jean Mar është një artist bullgar i cili ka fituar popullaritet në Zvicër, ku ka jetuar vitet e fundit. Aty ai debutoi në radio me këngën e tij “Love is”, e cila prej katër vitesh vazhdon të transmetohet nga radiot lokale, e ndjekur nga “Hold On”,..

botuar më 22-01-24 9.49.PD

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në..

botuar më 22-01-19 11.29.PD

Sofja është sfondi i videoklipit të këngës "Jetë në riparim"

Petko Sllavov është kompozitor, basist, kitarist. Në fillim të vitit 2014 në tregun muzikor bullgar doli albumi i tij i parë solo - "Shënimet e të dashuruarit të fundit", i cili përfshin 10 këngë dhe mund të dëgjohet në Spotify, ITunes, si dhe në..

botuar më 22-01-17 10.10.PD
Подкасти от БНР