Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 27 janarin

Vazhdon ngrohja dimërore

Foto: BGNES

Të enjten do të mbajë mot me vranësira pothuajse pa reshje. Fillimisht përgjatë rrjedhjes së lumit Danub, ndërsa pasdite në shumë zona të tjera vranësirat do të çahen. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, për Sofjen deri në minus 3. Vlerat maksimale do të jenë ndërmjet 2 dhe 7 gradë, në Sofje rreth 3.

Në bregun e Detit të Zi, temperaturat ditore të ajrit do të mbeten 3 gradë më të ulëta se temperatura e ujit të detit, e cila është 6-7 gradë.

Në zonat malore do të mbajë vranësi, vende-vende me borë të dobët. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat ditore do të rriten lehtë dhe maksimumi në lartësinë 1200 m do të jetë minus 2 gradë, në 2000 m rreth minus 7.

Të premten do të ketë vranësira të shpërndara pa ndryshime të theksuara të temperaturave.


Më shumë nga rubrika

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

botuar më 23-12-02 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në pjesën perëndimore të vendit. Era mesatare jugperëndimore do të vijojë të sjellë ajër të ngrohtë. Në Bullgarinë Lindore dhe në malet do të fryjë erë e furishme dhe e fortë. Temperaturat minimale..

botuar më 23-12-01 7.15.MD

Presidenti Rumen Radev hapi pavijonin bullgar në COP28

Sot Presidenti Rumen Radev hapi solemnisht pavijonin bullgar në Konferencën e OKB-së për ndryshimet klimatike COP28 në Dubai, njoftoi BTA. Mes të pranishmëve në hapjen e pavijonit të parë të vendit tonë në historinë e forumit ishin Presidenti i..

botuar më 23-12-01 6.31.MD