Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 30 tetorin

Me diell me temperatura tipike të vjeshtës

Foto: Radio Varna

Gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit do të jetë i kthjellët në shumë zona dhe i qetë, por pas mesnate nga lindja do të fillojë të formohet vranësira e ulët. Temperaturat minimale do të jenë në një diapazon të gjerë - nga minus 2 gradë në lugina të veçanta deri në 10 -13 gradë përgjatë bregdetit.

Nesër do të mbajë mot kryesisht me diell. Para mesditës në shumë vende në pjesën fushore të vendit do të ketë mjegull ose vranësira të ulëta, më të përhershme në Bullgarinë Lindore. Do të fryjë erë nga drejtimi verilindor deri në mesatare. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17 gradë.

Në male do të jetë me diell. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga juglindja. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 11 gradë, në 2000 metra - rreth 5.

Para mesditës do të ketë vranësira të ulëta në bregdetin e Detit të Zi, e cila pasdite do të zvogëlohet deri në mot me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi verilindor. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 14 -16 gradë, kurse të ujit të detit 15-16. Lëvizja e detit do të jetë 3-4 ballë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD