Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 6 janarin

Ditën e Pagëzimit të Shpëtimtarit tonë Jisu Krisht moti do të mbetet i ngrohtë pa reshje

Foto: EPA/BGNES

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga 0 deri në 5 gradë, në Sofje – rreth 0. Në mëngjes vende-vende do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë diellore me vranësi të shpërndara. Pas dite nga veriperëndimi retë do të shtohen. Temperaturat maksimale do të jenë nga 12 deri në 17 gradë, në Sofje – deri në 12.

Për ata të cilët Ditën e Pagëzimit do të hidhen për kryqin në det, temperatura e ujit do të jetë 9 gradë.

Mbi male do të jetë me diell. Do të fryjë erë deri në të fortë jugperëndimore. Temperatura në 1200 m do të jetë 10 gradë, në 2000 m përafërsisht 4. Për shkak të motit të ngrohtë rreziku për ortekë po mbetet.

Ditën e premte temperaturat ditore do të ulen me 5 deri në 8 gradë. Do të ketë reshje mbi të gjithë vendin.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD