Eмисия новини
от 21.00 часа

2024 filloi me tre jetë të shpëtuara pas një donacioni në Bullgari

Transplanti dhe riprodhimi i asistuar janë ndër arritjet më të mëdha të mjekësisë moderne. Falë transplantit të organeve, indeve dhe qelizave, që nga viti 2005 janë shpëtuar jetët e 1921 bullgarëve. Arritjet e riprodhimit të asistuar lejojnë mijëra..

11.01.24 07:30 |

Bullgarë i dhuruan Gazës 400 000 leva përmes Myftinisë

Nga donacionet për Rripin e Gazës në Bullgari u mblodhën afro 400 mijë leva (mbi 204,5 mijë euro), njoftoi Myftinia. Nga aty shtojnë se tashmë dërguan ndihmat humanitare përmes organizatave partnere në terren. Nisma bamirëse e organizuar nga Myftinia..

13.12.23 15:26 |

Bullgaria është shteti i parë në botë me një rrugë që mban emrin e një donatori

Në Varna ndodhet rruga e parë në botë që mban emrin e një donatori i cili ka shpëtuar katër jetë njerëzish. Rruga na kujton dhuratën e fundit, jashtëzakonisht të çmuar që një person mund të bëjë në rrugëtimin e tij në Tokë. Rruga quhet "Georgi..

28.09.23 07:10 |

Bullgaria dërgon shtëpi parafabrikate për të dëmtuarit e tërmeteve në Turqi

Një tren mallrash me shtëpi të parafabrikuara u nis për në Turqi nga Stacioni Qendror në Sofje. Ndihma për qytetarët turq të prekur nga tërmeti është rënë dakord në një takim me ambasadoren turke në Bullgari Ajlin Sekizkjok, zëvendëskryeministrin e..

14.03.23 19:01 |

Kryqi i Kuq i Bullgarisë dërgoi 24 tonë ndihma humanitare në Siri

Kryqi i Kuq Bullgar dërgoi mbi 24 tonë ndihma humanitare për të dëmtuarit nga tërmeti katastrofik në Siri më 6 shkurt 2023. Ndihma, e shpërndarë në 4 kamionë, u mblodh nga donacionet materiale nga qytetarët dhe kompanitë bullgare në kuadër të fushatës..

13.03.23 17:32 |

Pleven e prezanton Akademikun Svetlin Rusev si një dhurues bujar dhe mbrojtës i artit

Vepra të paparaqitura nga koleksioni i Akademikut Svetlin Rusev, dhuruara qytetit të tij të lindjes Pleven, prezantohen në galerinë e artit me emrin e tij në qytet. Në këtë mënyrë shënohen 38 vjet nga hapja zyrtare e ekspozitës së përhershme...

17.07.22 09:15 |

Nisma për donacione për Ukrainën indinjoi shoqërinë bullgare

“Dërgimi i ndihmës ushtarake për Ukrainën kërkon unitet politik dhe shoqëror” – me këto fjalë kryeministri bullgar shpalli një fushatë publike për mbledhjen e mjeteve në ndihmë të Ukrainës për “blerjen e municioneve”. Apeli ngjalli një valë..

27.04.22 15:00 |

Mjetet nga koncerti “Së bashku për Ukrainën” do t’i jepen Kryqit të Kuq të Bullgarisë

Mbrëmë në Teatrin Popullor “Ivan Vazov” në Sofje u mbajt koncerti bamirës “Së bashku për Ukrainën” në mbështetje të viktimave të luftës. Organizatorë të veprimtarisë ishin Radioja Kombëtare Bullgare, Televizioni Kombëtar Bullgar dhe TeatriPopullor..

29.03.22 09:53 |

Nxënës bullgarë mblodhën ndihma për Ukrainën

Nxënës nga i gjithë vendi mblodhën materiale higjienike, mjete mësimore, çanta shpine dhe ndihmë financiare në mbështetje të bashkëmoshatarëve të tyre dhe atyre në nevojë në Ukrainë. Në Stara Zagora, 80 shkolla morën pjesë në fushatë, në Pazardzhik..

24.03.22 15:57 |

U hap një linjë telefonike kombëtare për krizën në Ukrainë

Ata që ikin nga lufta në Ukrainë tani mund të bëjnë pyetje rreth pritjes së tyre në vendin tonë në një linjë telefonike kombëtare në katër gjuhë. Telefonat 02/9055555 dhe +380 322465075 mund të gjenden në Portalin e Unifikuar të Informacionit..

14.03.22 18:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна