Eмисия новини
от 18.00 часа

Gjykata Kushtetuese vendosi që të mos ketë referendum kundër euros

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë kërkesën e 49 deputetëve për mbajtjen e një referendumi kombëtar me pyetjen “A jeni dakord që leva bullgare të jetë e vetmja monedhë zyrtare në Bullgari deri në vitin 2043?”. Më herët gjatë ditës së sotme,..

08.02.24 18:13 |

Një student fitoi konkursin për logon dhe moton e fushatës për futjen e euros

Ndër 22 projekte, Ministria e Financave zgjodhi simbolet që do të përdoren në fushatën për futjen e euros. Slogani i fushatës është "Uniteti është forcë". Logoja përmban tre elementë kryesorë – flamurin trengjyrësh kombëtar, shenjën e..

22.01.24 09:49 |

Ligji i ri për Bankën Kombëtare Bullgare kaloi në lexim të parë

Asambleja Kombëtare miratoi në lexim të parë ligjin e ri për Bankën Kombëtare Bullgare (BNB), i cili do të lejojë Bullgarinë të hyjë në Eurozonë. Qëllimi i tij është të sigurojë integrimin ligjor të bankës qendrore bullgare në Eurosistemin me futjen e..

19.01.24 17:54 |
Levon Hamparcumjan

Leva do të jetë e këmbyeshme përgjithmonë edhe pas futjes së euros

Ne nuk duhet të fajësojmë euron për frikën dhe dështimet tona. Nëse Bullgaria miraton monedhën e përbashkët, sistemi me të cilin ne matim suksesin ose dështimin tonë ekonomik do të jetë në euro në vend të levave, tha për BNR bankieri dhe..

18.01.24 13:39 |
Banka Kombëtare Bullgare

U miratua një projekt-ligj i ri për Bankën Kombëtare Bullgare

Qeveria miratoi projektligjin e ri për Bankën Kombëtare Bullgare, qëllimi i të cilit është të sigurojë integrimin ligjor të bankës qendrore bullgare në Eurosistemin me vënien e euros si monedhë të vendit tonë. Po krijohet një kuadër ligjor që..

28.12.23 18:19 |
Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

06.12.23 10:02 |
Maria Gabriel

Një fluks refugjatësh nga Lindja e Mesme nuk pritet në Bullgari

Mbështetja për Ukrainën është mbështetje për sigurinë tonë. Bullgaria dënon kategorikisht organizatën terroriste "Hamas". Ne duhet të monitorojmë situatën humanitare dhe rreziqet globale, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel..

17.10.23 11:37 |

Bullgaria në Eurozonë – avantazh apo disavantazh?

Hyrja në Shengen dhe Eurozonë, anëtarësimi në Organizatën për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik – këto janë disa nga prioritetet e rëndësishme për diplomacinë bullgare. Data e synuar për miratimin e monedhës së përbashkët evropiane është 1 janari..

04.10.23 07:05 |
Asen Vasilev

Bizneset vuajnë për shkak të shtyrjes së euros dhe Shengenit

Humbjet nga shtyrja e anëtarësimit të Bullgarisë në Eurozonë dhe Shengen janë ndërmjet 4-5% të PBB-së së vendit, tha për Nova TV Ministri i Financave dhe bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Asen Vasilev. Humbjet për bizneset janë..

25.09.23 11:11 |
Nikollaj Denkov

Kryeministri u përgjigjet drejtpërdrejt në internet pyetjeve të qytetarëve dhe mediave

Frika që mbillet qëllimisht ndaj euros është kryesisht e pabaza, tha kryeministri Nikollaj Denkov në përgjigje të pyetjeve të qytetarëve dhe mediave gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në faqen zyrtare të qeverisë në Facebook. Denkov njoftoi se..

07.08.23 12:37 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна