Eмисия новини
от часа

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

22.02.24 08:45 |

Nina Nikolina dhe kënga e saj më e re në stilin folklorik

Në muajin e dashurisë, Nina Nikolina ka përgatitur dy aktivitete për publikun e saj - një koncert premierë "Këngë popullore të dashurisë" më 16 shkurt, në të cilën do të prezantojë këngën e saj më të re. Ky koncert ndjek trendin e programit “Jazz..

15.02.24 14:40 |

Vallja popullore bullgare mahniti bullgarët, amerikanët dhe japonezët në Nju Jork

Për herë të parë, Nju Jorku organizoi një klasë të mjeshtërisë në vallet popullore me koreografin tonë të njohur Prof. Dr. Anton Andonov, shef i departamentit "Koreografi" në Akademinë e Muzikës, Valleve dhe Arteve Figurative "Prof. Asen Diamandiev"..

08.02.24 10:16 |

Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare prezanton sekretet e tamburasë

Një festë e vërtetë i pret adhuruesit e folklorit bullgar më 8 shkurt , kur Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me dirigjent Dimitër Hristov do të prezantojë edicionin e katërt të projektit "Sekretet e veglave popullore..

07.02.24 08:35 |
Foto: facebook.com/savinamusicofficial

"Gjule moj" - frymëzuar nga vëllimet e këngëve popullore bullgare

Savina Stoillova vazhdon të tregojë respektin e saj ndaj traditave në këngën e saj të re "Gjule moj ". Në të, këngëtarja përsëri ndërthur folklorin bullgar me elementet e xhazit. Duke mësuar xhaz, ajo vazhdon të kërkojë dhe të zbulojë thesare në..

01.02.24 08:30 |

Verë e kuqe, dragonj, arinj dhe folklor - Dellçevo feston së bashku me bashkitë nga Greqia Veriore

Në fundjavë në Dellçevo do të derdhet verë falas nga dy krojet e fshatit. I vendosur në buzë të malit, fshati i zonës së Goce Dellçevos prej kohësh është bërë një atraksion turistik për shkak të arkitekturës së tij të lashtë dhe pamjeve të bukura të..

01.02.24 07:25 |
Boris Mashallov

110 vjet nga lindja e këngëtarit të madh popullor Boris Mashallov

Sot festojmë 110 vjetorin e lindjes së këngëtarit të madh popullor bullgar Boris Mashallov, i njohur për interpretimet e tij kryesisht të këngëve nga krahina folklorike veriore. Ai ka lindur në qytetin Sevlievo, Bullgari Qendrore, në vitin..

30.01.24 06:05 |
Nadka Karaxhova

13 vjet pa Nadka Karaxhovën

Në këtë ditë të vitit 2011 u largua nga kjo botë emblema e këngës popullore të krahinës trake, Nadka Karaxhova. Në moshën 73-vjeçare, ajo la pas qindra këngë të regjistruara për Radion Kombëtare Bullgare, Televizionin Kombëtar Bullgar dhe..

03.01.24 16:22 |
Foto: BNR Bllagoevgrad

Ar, argjend dhe mëndafsh - një grua bullgare ringjalli teknologjitë e vjetra në përgatitjen e kostumit të Kjustendillit

Madlen Bozhillova Amin është fituesja e çmimit të vitit 2021 të UNESCO-s "Thesari i Gjallë Njerëzor" për një projekt që lidhet me bërjen e kostumit të lashtë të Kjustendillit të quajtur Saya. Kohë më parë, bullgarja u kthye nga jashtë në vendlindjen e..

03.01.24 07:30 |
Foto: Shkolla bullgare e së dielës

Bullgarët në Norvegji ëndërrojnë për një linjë ajrore direkte Sofje-Oslo

Norvegjia nuk është ndër vendet që tërheqin emigrantë masivë nga Bullgaria. Megjithatë, rreth 6000 shtetas të regjistruar në ambasadën bullgare në kryeqytetin norvegjez Oslo janë shtetas bullgarë. Shumica e bashkatdhetarëve tanë në Norvegji janë të..

08.12.23 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна