Eмисия новини
от 18.00 часа

1/3 e furnizimit bullgar me gaz do të bëhet përmes Aleksandrupolisit

Pritet që nga viti 2024 të shkarkohen 10 cisterna me gaz të lëngshëm me gjithsej 1 miliard metër kub, të cilat do të drejtohen në Bullgari, tha ministri në detyrë i energjetikës Rosen Hristov. Së bashku me drejtorin ekzekutiv të “Bullgatransgaz”,..

24.03.23 14:58 |

Bullgaria nuk ka nevojë për vaksina të reja kundër Covid-19

Nuk ka nevojë për dërgesa të reja të vaksinave kundër Covid-19, pasi nevojat e Bullgarisë janë të kënaqur plotësisht dhe mundësitë e ruajtjes janë të shterur. Gjatë një drekë pune joformale të ministrave të shëndetësisë të vendeve anëtare të BE-së, në..

14.03.23 19:31 |

Shtatë vende nga Ballkani diskutuan për të ardhmen e bujqësisë në rajon

Në kuadër të një takimi ballkanik kushtuar bujqësisë, përfaqësues të shtatë vendeve të rajonit diskutuan për vështirësitë me të cilat përballet furnizimi me ushqime në kohë krize. Veprimtaria, e cila zhvillohet më 10 dhe 11 shkurt në Sofje, u..

10.02.23 19:14 |

Brenda pak javësh, Bullgaria do të shpallë një procedurë për një furnizues të karburantit bërthamor

Në javët e ardhshme, Bullgaria do të shpallë një procedurë për zgjedhjen e një furnizuesi të karburantit bërthamor. Aktualisht, dy kompani shprehën dëshirën për të marrë pjesë – ajo amerikane “Westinghouse” dhe ajo franceze “Framatom”. Këtë e tha..

01.11.22 19:01 |

Çmimi i gazit natyror bie ndjeshëm në nëntor

Gazi mund të bëhet më i lirë me 45për qind në nëntor, njoftoi drejtoresha ekzekutive e “Bullgargaz” Denica Zllateva para rregullatorit të energjisë. Çmimi i propozuar në Komisionin për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit për muajin nëntor është 65 euro,..

28.10.22 11:47 |

Bullgaria dëshiron të blejë sisteme perëndimore të mbrojtjes ajrore

Më 13 tetor 14 vende të NATO-s nënshkruan një deklaratë për furnizimin e përbashkët të sistemeve të mbrojtjes ajrore, raportoi REUTERS. Aleatët bien dakord të blejnë së bashku sistemet e raketave Patriot dhe Arrow 3, të prodhuara nga Boeing dhe..

13.10.22 13:55 |

Bullgaria arriti diversifikimin e plotë dhe nuk ka nevojë për “Gazprom”

Ne nuk morëm sasinë e gazit nga “Gazprom” që i detyrohen Bullgarisë. Për momentin, pas të gjitha veprimeve të qeverisë së përkohshme, ne nuk kemi nevojë për to, tha për bTV zëvendëskryeministri në detyrë dhe ministër i transportit Hristo Aleksiev...

10.10.22 10:04 |

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

01.10.22 10:05 |
Denica Zllateva

“Bullgargaz" shpalli tender për furnizimin me gaz me tubacione deri në fund të vitit 2023

Furnizuesi shtetëror i gazit “Bullgargaz” shpalli të mërkurën vonë në mbrëmje një tender për furnizimin me gaz natyror për periudhën nga nëntori 2022 deri në fund të vitit 2023, njofton Mediapool. Aplikimet do të pranohen për të paktën 3 milionë..

29.09.22 18:02 |
Seksion zgjedhor në të hapur për referendumin në Mariupoll, Ukrainën Lindore, 25 shtator 2022

Referendumet në katër rajonet ukrainase të okupuara nga Rusia vazhdojnë të provokojnë reagime të ashpra nga vendet perëndimore

Rezultatet e shpallura të referendumeve të paligjshme, sipas ligjit ndërkombëtar, në territoret e okupuara të Ukrainës tregojnë mbështetjen unanime të atyre që votuan për aderimin e këtyre territoreve në Rusi, njoftoi DPA. Sipas informacioneve nga..

28.09.22 09:55 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна