Eмисия новини
от 14.00 часа

BE akordoi 78 milion euro për të zgjeruar strukturën e magazinimit të gazit Çiren

Këshilli i Energjisë i BE-së vendosi që objektet nëntokësore të depozitimit të gazit të Komunitetit duhet të mbushen të paktën 80 për qind deri në dimrin 2022/2023 dhe me 90 për qind në sezonin e ardhshëm. Për Bullgarinë, e cila ka vetëm..

27.06.22 16:24 |
Kirill Petkov

Sipas kryeministrit, pas dorëheqjes së tij, Bullgaria do të mbajë një qëndrim pro-rus

Një kabinet zyrtar i emëruar nga Rumen Radev mund të përfundojë shpejt një marrëveshje me “Gazprom” dhe Bullgaria të bie dakord të paguajë në rubla për gazin. Kështu tha në një intervistë për gazetën britanike “Guardian” Kryeministri Kirill Petkov...

24.06.22 12:21 |

Më 2 korrik, një cisternë e re amerikane e gazit mbërrin në Bullgari

“Bulgargaz” ka rezervuar një furnizim prej 62 milionë metra kub gaz nga një cisternë amerikane përmes terminalit grek “Revitusa”, njoftoi gazeta “Kapitall”. Dy cisterna amerikane mbërritën në qershor. Sasia e re do të mbërrijë më 2 korrik me..

23.06.22 12:58 |

Tre liderë kryesorë të BE pritet të vizitojnë Kievin

Udhëheqësit e Francës, Italisë dhe Gjermanisë pritet të udhëtojnë së bashku në Kiev më 16 qershor për t’u takuar me Presidentin ukrainas Vollodimir Zelenski. Vizita është një shenjë mbështetjeje dhe Ukraina do të marrë statusin e një vendi kandidat për..

16.06.22 09:36 |

Po punohet për blerjen e 10 mlrd metra kub karburant blu për Bullgarinë, Greqinë, Rumaninë dhe Ukrainën

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Financave Asen Vasilev, pas takimit me homologun e tij gjerman, Christian Lindner, njoftoi se Komisioni Evropian po punon për blerjen e rreth 10 miliardë metra kub gaz natyror për nevojat e disa vendeve,..

14.06.22 20:03 |

Nga korriku, Bullgaria mund të marrë gaz nga Azerbajxhani përmes Greqisë

Kryeministri Kirill Petkov tha se deri në fund të javës do të udhëtojë në Azerbajxhan për të konfirmuar sasinë e gazit azerbajxhanas që do të dërgohet në Bullgari. Në Veliko Tërnovo, ku është për vizitë, Petkov tha se pret që në korrik të nisë nga..

14.06.22 12:28 |
Kirill Petkov

Pajisjet e para ushtarake ukrainase për riparim mbërritën në Bullgari

I pyetur nëse Bullgaria do t’i dërgojë ndihmë ushtarake Ukrainës, kryeministri Kiril Petkov tha se kishte një vendim të parlamentit që të mos dërgohen armë, por vetëm të riparohen makineritë luftarake ukrainase. "Nuk kam ndërmend ta hapim këtë..

07.06.22 13:19 |

Bullgaria nuk do të negociojë më me Gazprom

Bullgaria nuk do të nënshkruajë një kontratë të re me Gazprom për furnizimin me gaz natyror, sepse kompania është dëshmuar si një "partner jo i besueshëm", tha zëvendëskryeministri Asen Vasilev në komisionin parlamentar të buxhetit. Kontrata..

02.06.22 18:38 |

Propozojnë që gazi natyror të bëhet më i lirë

Kompania shtetërore “Bullgargaz” i propozon rregullatorit energjetik që gazi të bëhet më i lirë me më shumë se 13 për qind nga 1 qershori. Çmimi i ri do të jetë 72.2 euro për MWh. Deri më tani gazi natyror shitej për 83.1 euro për MWh. Ndryshimi i..

01.06.22 14:53 |

Azerbajxhani do të furnizojë Bullgarinë me gaz për 25 vjet

Azerbajxhani do të furnizojë Bullgarinë me gaz për 25 vjet, siç është rënë dakord mes dy vendeve. Këtë e deklaroi Ministri i Jashtëm i vendit, Xhejhun Bajramov, i cili është për vizitë në Bullgari me ftesë të Ministres së Punëve të Jashtme Teodora..

31.05.22 16:14 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера