Eмисия новини
от 09.00 часа
Kuadër nga filmi “Biznesi i Brukselit”

Dy bullgarë nga Brukseli e sollën festivalin kinematografik “Milenium” në Sofje

Më 19 mars në kuadrin e festivalit Sofia Film Fest u zhvillua premiera e trilerit dokumentar “Biznesi i Brukselit”. Filmi është produkt i Austrisë dhe i Belgjikës. Është pjesë e Panoramës “Milenium”, që paraqet më të mirën e festivalit ndërkombëtar me të..

20.03.13 12:36 |

Ichak Finci u dekorua nga Sofia Film Fest për kontributin e tij në artin e shtatë

Më 7 mars në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje filloi aktiviteti më i madh kinematografik i vitit – Sofia Film Fest. Në hapjen e tij aktori i madh bullgar Ichak Finci mori çmim për kontributin e tij në artin e shtatë. Gjatë prillit ai do të mbushë 80..

18.03.13 10:47 |
Kuadër nga filmi “Vajza dhe vdekja”

Sofia Film Fest nxjerr në pah arritjet e kinematografisë evropiane

Njëri nga mjeshtrit e kinematografisë botërore është regjisori holandez Jos Stelling. Për herë të tertë ai merr pjesë në Festivalin Sofia Film Fest. Filmi i tij “Vajza dhe vdekja” bëri për vete publikun bullgar. Subjekti i filmit rrëfen për dashurinë e..

15.03.13 12:26 |

Antonio Vixhilante – për festivalin “Milenium” dhe për Bullgarinë

“Kinematografia dokumentare trajton tema, të cilat nuk i kemi përfytyruar më parë. Na jep mundësinë brenda një ore të zëmë vendin e dikujt tjetër, atij të panjohurit dhe të jetojmë nëpërmjet emocioneve të tij” – tha Antonio Vixhilantes, drejtor i..

12.03.12 13:17 |
Adela Peeva u dekorua me çmimin “Shekulli i artë” nga ministri i kulturës, z. Vezhdi Rashidov

Adela Peeva – regjisorja më e njohur e dokumentarëve në Ballkan

Po të klikoni mbi ikonën AUDIO, do të mësoni më tepër rreth regjisores së shkëlqyer bullgare Adela Peeva, emri i së cilës u bë ikonë në kinematografinë dokumentare në Ballkan. Me filmat e saj “E kujt është kjo këngë në të vërtetë?” dhe “Divorc shqiptar”..

03.02.12 12:02 |

Filma nga bota me metrazh të shkurtër prezantohen në Balçik

Nga 18 deri më 25 qershor qyteti bregdetar Balçik është mikpritës i edicionit të nëntë të Festivalit Ndërkombëtar për filma me metrazh të shkurtër “Në Pallat”. Rreth 4 mijë filma nga 137 vende të të gjitha kontinenteve kandiduan për të marrë pjesë në..

17.06.11 13:07 |
Regjisori i filmit “Ballkan Bazar” Edmond Budina në rolin e priftit

Filmi shqiptar “Ballkan Bazar” me premierë në “Sofia Film Fest”

“Ballkani është konsideruar gjithmonë si një fuçi baruti. Unë do të doja që kjo fuçi baruti historikisht të kthehet në një ishull paqeje dhe do të më pëlqente shumë që të gjithë ne ta ndiejmë veten njësoj, si shqiptarë, si bullgarë, si serbë, si grekë, si..

18.03.11 07:23 |

Klaudia Kardinale dhe Danis Tanoviç në Sofja Film Fest

Një nga vizitat më të pritura në kuadrin e Film Festit të 15 në Sofje ishte e Klaudia Kardinales. Artistja legjendare shpërndante joshje, naturalitet, dhe mençuri në takimin e vet me gazetarë, orë përpara xhirimit të filmit “Gepardi”. Kurse në mbrëmjen e 11..

15.03.11 12:21 |
Veza është simboli i festivalit

Festivali i VI-të studentor i filmit “Këndesi i mëngjesit”

Nga 17 deri më 21 nëntor në Akademinë kombëtare për art teatror dhe filmor dhe në galerinë “Depoja” në Sofje u zhvillua edicioni i gjashtë i festivalit ndërkombëtar të studentëve “Këndesi i mëngjesit”. Në programin e konkursit u treguan 50 filma me metrazh..

26.11.10 12:45 |

Filmi shqiptar “Gjallë” i regjisorit Artan Minarollit u prezantua në Sofje

Gjatë muajit qershor adhuruesit e kinematografisë së re shqiptare në Bullgari panë filmin artistik “Gjallë” të regjisorit Artan Minarollit. Filmi u prezantua brenda Festivalit të 15 të koproduksioneve evropiane në Sofje. Subjekti i tij rrëfen për fatin e..

20.07.10 09:53 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна