Eмисия новини
от 21.00 часа

Nikolai Badinski – frymëzuar nga Levski, Haydn dhe Messien

Forumi “Muzika e re bullgare” (4.10 – 27.10), organizuar nga Lidhja e Kompozitorëve Bullgarë, sivjet prezanton vepra të dhomës të artistëve të brezave të ndryshëm. Në afishen lexojmë emrat e disa kompozitorëve bullgarë, karriera e të cilëve..

18.10.21 17:41 |
Maestro Pavell Balev

Dirigjenti Pavell Balev është fituesi i ri i Çmimit Kombëtar "Akademik Marin Goleminov

Më 28 shtator - kur është ditëlindja e akademikut Marin Goleminov, për vit të gjashtë të radhës u dha Çmimi Kombëtar për një kontribut në artin e muzikës, që mban emrin e kompozitorit të madh bullgar. Sipas traditës ceremonia rreth dekorimit në..

01.10.21 15:36 |

Rumen Bojaxhiev-biri: Forca e artit është të ndryshojë njerëzit drejt më së mirës

Rumen Bojaxhiev-biri është kompozitor me interesa të shumanshme krijuese. Ai ka kompozuar muzikën ndaj dhjetëra filmave të animuar, artistikë dhe dokumentarë. Mes krijimeve të tij janë koncerte dhe pijesa të koncerteve për instrumente të ndryshme..

07.08.21 14:35 |

Një kompozitor bullgar është i dekoruar me një çmim prestigjioz për muzikë filmash

Një krijim i kompozitorit bullgar Rumen Bojaxhiev-biri evitoi konkurrencën prej mbi 140 veprave dhe fitoi konkursin prestigjioz për muzikë filmash. Bëhet fjalë për uverturën ndaj operës për fëmijë “Mbretëresha e Akullt”, e dekoruar në Konkursin..

17.07.21 07:05 |
Dimitër Nikollov dhe shoqja e tij në radio dhe në jetë - Borjana Zheleva.

Dimitër Nikollov: Muzika, Muza dhe Radio Bullgaria e bëjnë jetën time kuptimplotë

Radioja Kombëtare Bullgare ka hyrë në jetën e kompozitorit Dimitër Nikollovdhe për një periudhë të gjatë ka qenë si shkollë, skenë muzikore dhe një frymëzim  për të. Ai është mes kolegëve tanë të pakët, të cilët mund t’i quajmë doajenë të Redaksisë..

15.07.21 10:24 |

Kosta Kolev – zbuluesi i thesarit folklorik

“Një klasik në muzikën popullore”, një epokë e tërë për Radion Kombëtare Bullgare” - këto janë njohjet e larta për fizarmonicistin, dirigjent dhe kompozitor Kosta Kolev. Jashtëzakonisht i madh është dhe kontributi i tij lidhur me krijimtarinë..

29.05.21 11:45 |

Ljubomir Gospodinov: Në Bullgari niveli është shumë i lartë, me kënaqësi do të luaj në atdheun tim

“E dua Bullgarinë, më mungon natyra jonë e bukur, më mungon edhe mentaliteti bullgar” – rrëfen Ljubomir Gospodinov, jeta profesionale e të cilit është e lidhur me Vjenë tashmë tri dekada me radhë. Klarinetist, saksofonist, kompozitor, lider i..

16.05.21 09:15 |

Radioja Kombëtare Bullgare merr pjesë në projekte muzikore evropiane në lidhje me 8 marsin

“Gratë në muzikë” është projekti i Bashkimit Evropian për Radion dhe Televizionin (EBU), i cili prezanton arritjet e grave si artiste, kompozitore, dirigjente, autore të teksteve dhe të aranzhimeve. Për vit të dytë të radhës iniciativa është e..

08.03.21 14:03 |

Dirigjenti Sascha Goetzel paraqet muzikën vjeneze me Filarmoninë e Sofjes

Në koncertin e Filarmonisë së Sofjes më 25.02. do të dëgjojmë vepra të kompozitorëve austriakë, përfaqësues të epokave të ndryshme - Koncert për piano dhe orkestër numër 17 në  G major nga Mozarti dhe Simfoni për orkestër të dhomës opus 23 nga Alexander..

25.02.21 07:10 |

Kompozitori Mitko Shterev ringjalli këngën e njohur “Krizantema ” me një aranzhim të ri

Kompozitori dhe themelues i grupit “Diana Ekspes” Mitko Shterev ringjalli një nga meloditë e tij më të njohura “Krizantema” në lidhje me ditëlindjen e tij më 28 janar. Versioni i ri i këngës u paraqit ditë të numëruara pas jubileut 75 vjeçar të..

14.02.21 06:25 |
Всички новини: днес | вчера