Eмисия новини
от 13.00 часа
Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

16.04.21 09:55 |

Në fund të verës mbi 70 për qind prej bullgarëve do të vaksinohen

Deri në fund të qershorit, gjysma e bullgarëve do të vaksinohen kundër koronavirusit dhe deri në fund të verës - mbi 70 për qind. Këtë parashikim e bëri para Nova TV Prof. Asen Balltov, drejtor i Spitalit Pirogov. Ai shpjegoi se furnizimet e..

26.03.21 11:28 |
Prof. Todor Kantarxhiev

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne

Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Deri më tani, asnjë mutacion brazilian,..

08.03.21 11:27 |
Doc. Angell Kunçev

20 për qind e rasteve të reja të Covid-19 janë ndër adoleshentët dhe fëmijët

Virusi tashmë po përhapet në kopshte dhe shkolla. Sipas Kryeinspektorit Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev , virusi jo vetëm që përhapet më lehtë, por simptomat e tij janë të ngjashme me ftohjen e zakonshme - bllokimet e hundës, acarimi i..

06.03.21 15:36 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

24.02.21 18:00 |

9.93 për qind janë raste të diagnostikuara rishtas të COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, 1002 të infektuar rishtas me koronavirus u gjetën në vend nga 10 088 teste. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5541 nga testet ishin me PCR dhe 4547 - antigjeni. Rezultatet pozitive..

07.01.21 09:56 |

Një numër rekord i të shëruarve brenda 24 orëve – 1364 veta

2279 janë rastet e reja me koronvirus ne vendin tonë pas 5729 testeve PCR, që është mbi 39%. Me to numri total i rasteve të konfirmuara në Bullgari nga fillimi i epidemisë ka arritur  120 679, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Numri i..

22.11.20 09:44 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 258

2/3 e bullgarëve nuk i miratojnë masat kundër koronavirusit 32 për qind e bullgarëve miratojnë masat kundër Covid-19 të marra nga qeveria dhe 64 për qind kanë qëndrim të kundërt. Shifrat vijnë nga sondazhi i tretë i sivjetshëm sociologjik i..

20.11.20 17:43 |
Docent Angell Kunçev

Janë të zënë 10-12 për qind nga shtretërit për Covid-19

Me rritje të zgjatur të të infektuarve me koronavirus ka mundësi të vendosen masa të reja. Këtë e tha për BNR kryeinspektori shëndetësor shtetërordocent Angell Kunçev. Sipas tij numri i lartë i të infektuarve i detyrohet kryesisht valës që nisi në..

07.10.20 12:16 |

2004 janë rastet e zbuluara të Covid-19 në Bullgari

23 janë rastet e reja të koronavirus në vend të regjistruar brenda 24 orëve të fundit. Këtë e njoftuan nga Shtabi Operativ Kombëtar në brifingun e orës 08.00 të datës 12 maj. 13 prej tyre janë në mjekim spitalor. Ndër ta është edhe një fëmijë 4 vjeç dhe..

12.05.20 08:33 |
Всички новини: днес | вчера