Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

9.93 për qind janë raste të diagnostikuara rishtas të COVID-19

Foto: BGNES

Gjatë 24 orëve të fundit, 1002 të infektuar rishtas me koronavirus u gjetën në vend nga 10 088 teste. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5541 nga testet ishin me PCR dhe 4547 - antigjeni. Rezultatet pozitive janë përkatësisht 659 dhe 343, që është 9.93 për qind e të gjitha mostrave.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë tashmë arriti 206 392 veta.

Rastet aktive janë 69 642. Në spital u shtruan 4262 pacientë, 379 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv.

Në 24 orët e fundit 2023 njerëz janë kuruar. Me ta numri i përgjithshëm i të shëruarve arriti në 128 789.

Vdekjet e reja nga koronavirusi janë 59. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga virusi në Bullgari tashmë është 7961.Më shumë nga rubrika

Po shqyrtohet një regjim i ri për transplantimin e organeve

Agjencia e Mbikëqyrjes Mjekësore propozon krijimin e këshillave ekspertë për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për transplantim, tha drejtori ekzekutiv i institucionit Dr. Georgi Hristov në programin "Horizont" të Radios Kombëtare Bullgare...

botuar më 21-06-21 10.26.PD

Në gjysmën e Bullgarisë nuk ka raste të reja të Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 27 raste të reja të koronavirusit në vend, ose 0.7 për qind e 4 100 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Në 15 rrethe të vendit nuk ka asnjë rast të ri të koronavirusit. Në..

botuar më 21-06-21 9.37.PD

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD