Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 në Bullgari: Dita e 258

Foto: EPA/BGNES

2/3 e bullgarëve nuk i miratojnë masat kundër koronavirusit

32 për qind e bullgarëve miratojnë masat kundër Covid-19 të marra nga qeveria dhe 64 për qind kanë qëndrim të kundërt. Shifrat vijnë nga sondazhi i tretë i sivjetshëm sociologjik i Parlamentit Evropian mbi krizën Covid-19. Bullgaria është midis pesë vendeve anëtare të BE-së në të cilat më shumë se gjysma e të anketuarve tregojnë se kriza lindur nga koronvirusi tashmë ka ndikuar në të ardhurat e tyre personale. Të tjerët janë: Qipro, Greqi, Spanjë, Rumani. Të dhënat tregojnë se të rinjtë nën moshën 34 vjeç dhe familjet me fëmijë janë më të prekur.

3899 rasate të reja të koronavirusit në Bullgari

3899 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari, të regjistruara për 24 orët e fundit. 37.8 për qind e 10311 testeve PCR të kryera ishin pozitive.

Më shumë janë të infektuarit në Sofje - 977, ndjekur nga Plovdiv - me 360, Varna - me 255 dhe Burgas - me 241 raste të reja. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ.

119 njerëz vdiqën në 24 orët e fundit. 847 njerëz u shëruan.

5878 pacientë me infeksionin e koronavirusit janë në spital, 344 prej tyre janë në njësitë e kujdesit intensiv.

Rastet aktive në vend për momentin janë 78 459.

BSP paditi gjykatën për pjesëmarrjen e njerëzve në karantinë në seancat parlamentare

Deputetët nga grupi parlamentar i BSP për Bullgarinë depozituan një ankesë në Gjykatën Kushtetuese, duke kërkuar që gjykata të shpallë jokushtetuese rregullat e miratuara nga parlamenti për pjesëmarrjen e deputetëve në karantinë për shkak të koronavirusit. Kjo u njoftua në një brifing në Parlament deputeti Javor Bozhankov. "Ky akt i qeverisë zvogëlon rolin e deputetëve në një formalitet të plotë. Praktika tregon se deputetët "virtualë" nuk marrin pjesë në debate, por vetëm sigurojnë kuorumin e nevojshëm. Për më tepër, pjesëmarrja virtuale vlen vetëm për deputetët që vuajnë nga COVID-19. Nëse një koleg është i sëmurë me diçka tjetër, ai nuk ka të njëjtat të drejta", komentoi Bozhankov.

Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD