Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne

Prof. Todor Kantarxhiev
Foto: BGNES

Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Deri më tani, asnjë mutacion brazilian, afrikano-jugor ose nigerian nuk është zbuluar. Specialisti siguroi se këto mutacione mbulohen nga vaksinat, përveç asaj nigeriane, rridhja e së cilës është më e lehtë. Prof. Todor Kantarxhiev gjithashtu tha se në vjeshtë mund të jetë e nevojshme të bëhet një vaksinë e re nëse ato të disponueshme nuk neutralizojnë variantet e reja të Covid-19. Sipas tij, ata të cilën e kaluan koronavirusin duhet të vaksinohen me një dozë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD