Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Dr. Ivan Maxharov
Foto: BGNES

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT.

Nevojitet një strukturë operative për të monitoruar, analizuar dhe ofruar zgjidhje në këtë situatë, sepse nuk ka prova se virusi është larguar dhe ne po kthehemi në mënyrën tonë normale të jetës.

"Ju e dini se në shtab janë përfshirë ekspertë të ndryshëm dhe atje bëhen modele matematikore," tha dr. Maxharov. Sipas tij, nëse Ministria e Shëndetësisë përkohësisht e ndërmerr këtë detyrë, duhet të jetë për një kohë të shkurtër dhe sa më shpejt të jetë e mundur të krijohet një strukturë e re.


Më shumë nga rubrika

Nëse është e nevojshme, Bullgaria do të kërkojë ndihmë ajrore zjarrfikëse nga nga BE-ja

Kryeministri në detyrë Stefan Janev nuk përjashtoi mundësinë që Bullgaria të kërkojë ndihmë për shuarjen e zjarreve në vend përmes mekanizmit evropian. Në Parlament Janev tha se vendi aktualisht ka një helikopter për të shuar zjarret në pyje dhe brenda..

botuar më 21-08-05 1.37.MD
Pllamen Nikollov

Presidenti do të marrë me kohë propozimin për kabinetin e ri

Pllamen Nikollov i propozuar për Kryeministër nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN), do t'ia paraqesë Presidentit Rumen Radev propozimin për përbërjen e qeverisë së ardhshme më 6 gusht. Kjo u konfirmua nga vetë mbajtësi i mandatit në godinën e..

botuar më 21-08-05 12.46.MD

Rrezik ekstrem i zjarreve të paktën deri më 15 gusht

Më 5 gusht u shpall ditë zie në bashkitë Petriç, Sandanski dhe Kresna në kujtim të dy pylltarëve që vdiqën duke shuar zjarrin pranë fshatit Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Pas përshkallëzimit të zjarreve në vend, qeveria urdhëroi ndërprerjen e të..

botuar më 21-08-05 9.30.PD