Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në fund të verës mbi 70 për qind prej bullgarëve do të vaksinohen

Foto: Reuters

Deri në fund të qershorit, gjysma e bullgarëve do të vaksinohen kundër koronavirusit dhe deri në fund të verës - mbi 70 për qind. Këtë parashikim e bëri para Nova TV Prof. Asen Balltov, drejtor i Spitalit Pirogov. Ai shpjegoi se furnizimet e vaksinave ARN pritet të trefishohen në prill.

Ndërkohë, vaksina e dytë vektoriale do të hyjë në betejë me Covid-19, dhe pastaj njerëzit do të jenë në gjendje të zgjedhin. Prof. Asen Balltov gjithashtu tha se versioni britanik është jashtëzakonisht agresiv dhe të sëmurët mund të infektohen përsëri. Sipas tij, infeksioni me koronavirus është bërë katalizator për sëmundjet kronike. “Kombi ynë kishte mjaft probleme serioze shëndetësore para krizës me koronavirusin”, shtoi ai.


Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD