Eмисия новини
от часа
„Bariu endacak“, 1922

Piktori Boris Georgiev – bariu endacak i cili takoi Ajnshtajnin dhe Gandin

Ky është historiku i fëmijës së rrobaqepësit, që ëndërronte të bëhet piktor dhe të udhëtojë nëpër botë. Ai arriti ëndrrat e tij, dhe rruga drejt përsosmërisë së dëshiruar shpirtërore u kryqëzua me atë të një numri personalitetesh ikonë të përmasës..

27.11.22 14:05 |
Liljana Dvorjanova

Liljana Dvorjanova përvetëson në tablotë e saj pamje nga portrete të Rilindjes

Të shikosh në të tashmen përmes syve të njeriut të Rilindjes dhe prej kësaj të linden histori nga bota jote imagjinare - një amalgamë të tillë të së shkuarës, së tashmes dhe të imagjinatës “e përzien” pikëtoja Liljana Dvorjanova në ekspozitën e..

20.06.22 07:15 |
Galeria e Arteve - Kjustendill

Ekspozitë kushtuar përvjetorit të 140 nga lindja e Vlladimir Dimitrov – Mjeshtri

Një ekspozitë unike me 350 tablo të Vlladimir Dimitrov – Mjeshtri u rregullua në qytetin Kjustendill (Bullgari Jugperëndimore) në lidhje me 140 vjetorin e lindjes së piktorit të madh bullgar. Ndër ta ka dhe 15 vepra të paparaqitura kurrë...

01.02.22 14:58 |

Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna prezanton kryevepra në një ekspozitë

Sipas një tradite Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna shënon   Vitin e Ri me prezantimin e pasurive të fondit të saj. Ekspozita “Zhanre në pikturim” paraqes afro 100 vepra të 65 krijuesve të rëndësishëm bullgar, talenti i të cilëve u shfaq..

30.01.22 10:35 |

Vasill Levski është mision dhe frymëzim

Revolucionari i madh bullgar Vasill Levski që prej kohe u kthye në një figurë bashkuese për popullin. Përveç luftës për republikë të pastër dhe të shenjtë, Apostulli i Lirisë na laamanet të vërtetat e tij thjeshtë jetike, se nuk ka nevojë..

19.02.21 08:05 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна