Eмисия новини
от 22.00 часа

“Dogan Saray Beach Festival” në parkun “Rosenec”

Një demonstrate me emrin “Dogan Saray Beach Festival” zhvillohet në plazhin në parkun “Rosenec” afër pronësisë së kryetarit të nderit të Lëvizjes për të Drejtat e Liritë (partia e turqve etnikë dhe e myslimanëve të tjerë në Bullgari) Ahmet Dogan –..

08.08.20 15:07 |
Protesta e tretë në Munih më 6 gusht

Bullgarët do të protestojnë në dhjetë shtete gjatë fundjavës

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit do të protestojnë edhe këtë fundjavë, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Demonstrata do të zhvillohen në 24 qytete në 10 vende, mësoi Radio Bullgaria nga bullgarët që banojnë jasht...

08.08.20 11:43 |
Krasimira Stojadinova

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit do të bisedojë me protestuesit për heqjen e barrikadave

Kryeinspektorja nga Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit Krasimira Stojadinova deklaroi në një briefing se dje në mbrëmje policët kanë bërë provë për t’i bindur protestuesit që të heqin barrikadat e tyrе, por ata kanë refuzuar në mënyrë..

08.08.20 10:25 |

Çadrat u rimëkëmbën në vendet e tyre

Protestuesit përsëri ngritën kampet e çadrave pasi policia i kishte rrëzuar duke arrestuar 12 veta. Janë mbyllur tri udhëkryqe kryesore të kryeqytetit – në “Orllov Most” (“Ura e Shqiponjave”), para Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”..

08.08.20 09:25 |
Arman Babikjan

Protestuesit: Çadrat do të kthehen atje ku ishin

Çadrat do të kthehen atje ku ishin, madje në më shumë vende! Frika e autoriteteve nga protesta e lirë e qytetarëve nuk do të fitojë”. Këtë e tha PR-eksperti Arman Babikjan – një prej organizatorëve të protestave antiqeveritare nga e ashtuquajtura..

07.08.20 17:56 |
Valeri Simeonov

Vendimi për heqjen e bllokadave është marrë nga Këshilli i Koalicionit

Nuk mund të përgjigjem se kush propozoi heqjen e bllokadave me çadra. Në Këshillin e Koalicionit e diskutonim në vazhdim të një ore çështjen dhe arritëm në përfundimin se policia duhet ta kryejë punën e vet, tha lideri i Frontit Kombëtar për..

07.08.20 10:57 |

Policia hoqi bllokadat në rrugët kryesore në vend

Me një aksion në tërë vendin pas orës 4 të mëngjesit policia hoqi pa dhunë bllokadat në udhëkryqet në Sofje, Varna, Plovdiv dhe afër Stara Zagorës. Një pjesë e protestuesve deklaruan para BNR-së se do të bllokojnë përsëri udhëkryqet kryesore dhe se..

07.08.20 09:59 |

Dita e 29 e protestave antiqeveritare

Protestat antiqeveritare në Bullgari po vazhdojnë. Mbeten të bllokuara nga kampet e çadrave tri udhëkryqe kryesore në Sofje, transmetoi BNR. Bllokadat vështirësojnë lëvizjen e qytetarëve që nuk protestojnë. Protestuesit po vazhdojnë të ngulin këmbë..

06.08.20 09:49 |

Kryeministri është i gatshëm të japë dorëheqje, por është kundër zgjedhjeve të parakohshme

Jam i gatshëm të jap dorëheqje, tashmë e kam bërë. Nuk dua që në asnjë mënyrë unë të jem shkaku për tensionin në vend. Me këto fjalë Kryeministri Bojko Borisov ua drejtua mbi 3000 delegatëve në mbledhjen e partisë në pushtet GERB. Fjalimi u..

05.08.20 13:42 |

Protestë antiqeveritare kundër konferencës së pushtetarëve nga GERB

Ditën e 28 të protestave antiqeveritare në Sofje për shkak të konferencës së partisë GERB në “Sofja Tehpark” organizata “Rrjet proteste” thirri një “kontra-konferencë masive për dorëheqje”. Në kryeqytet mbeten të bllokuara tri udhëkryqe..

05.08.20 10:19 |
Всички новини: днес | вчера