Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti kërkoi para Parlamentit dorëheqjen e qeverisë

Presidenti Rumen Radev bashkë me Nënpresidenten Ilijana Jotova
Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev i bëri apel Parlamentit dhe popullit. Kjo ndodhi në sfondin e protestave para godinës së rrethuar të Kuvendit Popullor. Arratisja nuk do t’ju shpëtojë nga turpi. Kjo tregon se Parlamenti i vërtetë është para godinës, tha Radev, kur tërë grupi i partisë në pushtet GERB dhe i partisë “Volja” u larguan nga salla plenare.

Para fjalimit Kreu i Shtetit u prit jashtë me përshëndetje, ndërsa brenda me thirrje për dorëheqje. Radev i paralajmëroi deputetët për të mos përkrahur një kabinet ekspertësh në kuadrin e Parlamentit të tanishëm, si dhe të hedhin poshtë ndryshimet e propozuara nga pushtetarët në legjislacionin zgjedhor.

Presidenti u bëri thirrje policisë dhe protestuesve për të mos pasur dhunë.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD