Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë – dita e 55

Foto: BTA

Ditën e 55 të protestave në qendër të Sofjes u përhapën kërcënime për vdekje. Nën fshesat e xhamit të shumë automjeteve ishin vendosur pusulla me mbishkrime “Dorëheqje ose arkivol!” Nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për aksion të pjesëmarrësve në protestat antiqeveritare, ose për provokacion ndaj protestuesve, transmetoi një korrespondent i BNR-së. Televizioni NOVA tregoi gjithashtu një kukull të varur në një urë mbi një bulevard qendror. Një kukull të varur ka pasur dje edhe në Urën e të Dashuruarve pranë Pallatit Kombëtar të Kulturës në Sofje.

Tri udhëkryqe kryesore në kryeqytet mbeten të bllokuara.

Organizatorët bëjnë thirrje për organizimin e një kryengritjeje kundër pushtetit më 2 shtator.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD