Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditën e 54 të protestave antiqeveritare bullgarët e pakënaqur u drejtohen institucioneve evropiane

Foto: BGNES

Ditën e 54 të protestave në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit mblidhen para përfaqësisë së Komisionit Evropian në lidhje me aksionin e planifikuar prej tyre “Hapja në masë e syve”. Më këtë aksion të pakënaqurit kërkojnë që liderët politikë evropianë të shpallin pozitën e tyre të qartë, sepse sipas protestuesve udhëheqja e Kryeministrit Bojko Borisov shkakton krizë institucionale në vend, transmetuan reporterët e BNR-së.

Pasi DPS shpalli pozitën e vet kundër projektit të GERB-it për ndryshime në Kushtetutë dhe thirrjes së Kuvendit të Madh Popullor organizatorët e protestës nga e ashtuquajtura “Trio e Helmuar” shpallën pozitën e vet për dorëheqje të shpejtë të qeverisë së Bojko Borisovit, formimin e një qeverie teknike dhe zhvillimin e zgjedhjeve të ndershme.

Sipas protestuesve ka një demokraci të rreme dhe mjete të shumta për projekte të mëdha infrastrukturore gjenden në xhepat privatë.

Mbeten të bllokuara tri udhëkryqe kryesore në kryeqytetin e Sofjes – në Orllov Most, midis Presidencës dhe Këshillit të Ministrave dhe pranë Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit".

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 437

Hiqet kërkesa për PCR për fëmijët që hyjnë në Bullgari Nga nesër, 19 maj, për fëmijët deri në 5 vjeç të cilët janë shtetas bullgarë, shtetas të vendeve anëtare të BE-së, vendeve të Shengenit, Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut, Unionit..

botuar më 21-05-18 7.30.MD

Masat për ruajtjen e punësimit po vazhdojnë

Po vazhdojnë të funksionojnë gjithsej katër masa në mbështetje të punësimit dhe familjeve për shkak të pandemisë së koronavirusit, të zbatuara në kuadër të Programit Operativ "Zhvillimi i Resurseve Njerëzore", Midis tyre janë "Më ruaj" - për..

botuar më 21-05-18 7.19.MD

Nga data 31 maj të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga data 31 maj të gjithë nxënësit kthehen në shkollë. Kjo thuhet në urdhëresën e Ministrit të Shëndetësisë që nga sot. Nga e njëjta datë lejohet edhe zhvillimi i aktiviteteve të ndryshme grupore jashtë klasës.

botuar më 21-05-18 5.03.MD