Eмисия новини
от 03.00 часа

Dita e 44 e pakënaqësisë: Kinema në Orllov Most dhe kontra-protestë para Ambasadës së Rumanisë

Dita e 44 e protestave antiqeveritare mbaroi qetë. Me iniciativë të shoqatës “BOEC” dy herë ishte bllokuar godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm Emill Koshllukov. Më vonë u mbajt..

22.08.20 09:52 |
Godina e BNT-së e bllokuar nga protestuesit

Protestuesit bllokuan godinën e BNT-së

Këtë mëngjes gjatë ditës së 44 të protestave antiqeveritare godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) u bllokua nga lëvizja civile “BOEC”. Protestuesit nuk lejuan që mysafirët e televizionit të hyjnë përmes hyrjes qendrore me motivin se media..

21.08.20 10:16 |
Sotir Cacarov

Komisioni kundër Korrupsionit: Bllokada është në shkelje të ligjit

Komisioni kundër Korrupsionit deklaroi se aksioni i protestës këtë mëngjes me në krye lëvizjen civile “BOEC”, që bllokoi godinën e Komisionit, është në shkelje të ligjit. Kryetari i Komisionit Sotir Cacarov, i cili është ish-kryeprokuror i..

20.08.20 16:15 |
Godina e Akademisë Bullgare të Shkencave

Shkencëtarë nga Akademia Bullgare e Shkencave dënuan ashpër pozitën e kolegëve të tyre në përkrahje të protestave

Shkencëtarë nga Akademia Bullgare e Shkencave përhapën një letër me reaksion të ashpër ndaj kolegëve të tyre, të cilët para pak kohe përkrahën me një letër tjetër protestuesit kundër qeverisë dhe kryeprokurorit. Në letrën e dytë shënohet se..

20.08.20 13:19 |

Përfaqësues të firmave bullgare dhe greke protestojnë në PKK “Ilinden-Eksohi”

Dhjetëra kamionë dhe mbi 50 përfaqësues të firmave transportuese bullgare, si dhe fermerë, u mblodhën për të protestuar në dy anët e pikëkalimit “Ilinden-Eksohi”. Protestuesit ngulin këmbë që pika e kalimit kufitar, e cila është e mbyllur deri..

20.08.20 10:11 |
Veselin Mareshki

Partia “Volja” u shpall kundër bllokimeve

Lideri i Partisë “Volja” dhe zëvendës kryetar i Kuvendit Popullor Veselin Mareshki tha në qytetin Varna, se partia e tij shpallet kundër bllokimeve të protestuesve. Kundërvënia midis protestuesve dhe qytetarëve të tjerë mund të çojë deri në përplasje gjë..

19.08.20 16:56 |

Moti i keq nuk ngurron protestuesit kundër qeverisë

Megjithë stuhinë dhe shirat gjatë natës së të martës duke u gdhirë e mërkura protestat antiqeveritare vazhdojnë ditën e 42-të. Era e stuhishme u bë shkak për rrëzimin e disa tendave. Protestuesit janë kategorikë se as stuhitë, as provokatorët nuk..

19.08.20 10:29 |

Protestuesit okupuan godinën e Komisionit Qendror Zgjedhor

Protestues dhe përfaqësues të lëvizjes “BOEC” okupuan godinën e Komisionit Qendror Zgjedhor, transmetoi BNR. Demonstruesit shpallën se dëshirojnë të asistojnë në seancën e komisionit dhe nëse nuk do t’i lejojnë të hyjnë në ndërtesë nuk do të lejojnë që..

18.08.20 11:08 |
Rumen Radev

Rumen Radev u takua me protestues në Varna

Më 17 gusht presidenti Rumen Radev u takua në qytetin Varna me protestuesit që këmbëngulin për dorëheqjen e qeverisë dhe kryeprokurorit. Ai tha se qëllimi i projektkushtetutën e paraqitur nga GERB është një provë për ndërrimin e rendit të ditës së..

17.08.20 19:58 |
Vasill Garnizov

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para..

13.08.20 11:08 |
Всички новини: днес | вчера