Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 74 e protestës antiqeveritare

Foto: BGNES

Ditën e 74 të protestës antiqeveritare përveç shfaqjeve të zakonshme civile në qendër të Sofjes, në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit”, atje ku janë godinat e Parlamentit, Presidencës dhe qeverisë, do të ketë dhe një aktivitet partiak. Lëvizja “Së bashku” e prof. Aleksandër Tomov, ish-kryeministër, organizon një konferencë kombëtare me moton “Ka alternativë”. Pas fundit të forumit në orën 15.00 është planifikuar një procesion proteste dhe bllokim i udhëkryqit kryesor. Do të kërkohen dorëheqja e qeverisë, e kryeprokurorit dhe shpërndarja e Parlamentit, transmetoi BNR.

Dita e djeshme e 73 e protestës në Sofje kaloi pa incidente. Pjesëmarrës në mitingun dhe në procesionin e protestës thanë para BNR-së se korrupsioni në Bullgari është i padurueshëm dhe se pushteti përpiqet t’i mbytë protestat, prandaj protestuesit duan që t’i dëgjojë Evropa.

Projekti civil “Demokracia dhe Legjitimiteti” vendosi një çadër para Presidencës dhe filloi të grumbullojë sinjale për korrupsion për t’i dërguar në institucionet evropiane.

Më shumë nga rubrika

Këshillat e ekspertëve përkrahin mbajtjen e maskave në të hapur

Këshillat e ekspertëve të epidemiologjisë dhe të sëmundjeve infektive pranë Ministrisë së Shëndetësisë përkrahin mbajtjen e maskave në të hapur. Kjo u bë e qartë pas mbledhjes së sotme online. Ekspertët diskutuan mundësinë për uljen e karantinës së..

botuar më 20-10-20 2.12.MD
Rumen Radev

U ndërpre vizita e presidentit Rumen Radev në Estoni

U ndërpre vizita e presidentit Rumen Radev në Estoni për shkak të situatës së ndërlikuar me koronavirusin. Këtë e vendosën në një bisedë telefonike sot herët në mëngjes presidenti bullgar dhe homologia e tij estoneze Kersti Kaljulajd. Dje në..

botuar më 20-10-20 12.36.MD
Bojko Borisov

Thellohet bashkëpunimi me ShBA-në

“Bullgaria dhe ShBA-ja janë aleate dhe partnere strategjike. Bashkëpunimi dypalësh ka tendencë për thellim të mëtejshëm.” Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një takim video me liderët e organizatave të hebrenjve në ShBA-në në kundrinë..

botuar më 20-10-20 11.08.PD