Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Okupim i Parlamentit për disa orë gjatë ditës së 70 të protestave antiqeveritare

Foto: BGNES

Tashmë 71 ditë po vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev.

Dita e 70  protestave antiqeveritare kaloi pa incidente në Sofje. Aksioni u zhvillua nën shenjën e nxjerrjes nga Parlamenti të nënave të fëmijëve me çrregullime nga “Sistemi na vret” dhe të Maja Manollovës nga lëvizja “Izpravi se.BG”. Megjithëse refuzonin dialogun me pushtetarët orë me radhë ato nuk dilnin nga salla e pritjes në Parlament. Protestuesit dënuan veprimet e Shërbimit Kombëtar të Rojës.


Më shumë nga rubrika

Prof. Kostadin Angellov

Në rast se ka vaksina të mjaftueshme deri në qershor do të vaksinohen 70% prej bullgarëve

Qëllimi ynë kryesor është që ta kthejmë qetësimin e njerëzve de ata të besojnë se ne arrijmë t’i kundërvihemi epidemisë, vuri në dukje Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov para televizionit bTV. “Nëse kemi vaksina të mjaftueshme, mund..

botuar më 21-03-01 11.13.PD

Të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë sesa të infektuarit gjatë 24 orëve të fundit

Rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit janë 332 nga 2531 teste të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Mostrat pozitive janë 13.1%. Të shëruarit në harkun e shënuar kohor janë 408. Rastet aktive janë 31 302...

botuar më 21-03-01 9.45.PD

Në qytetet Dobriç dhe Novi Iskër do të përmirësojnë rekordin Guinness për martenicën më të gjatë

Vullnetarët nga organizata rinore e Kryqit të Kuq Bullgar në qytetin Dobriç (Bullgari Verilindore) do të përpiqen ta përmirësojnë rekordin e Guinness për martenicën (veroren) më të gjatë. Për këtë qëllim, herët këtë mëngjes në sheshin e..

botuar më 21-03-01 6.00.PD