Pushime masive nga puna në një kompani ruse të lidhur me "Llukoill"

Kompania ruse “Ballkani”, e cila operon në territorin e “Llukoill Neftohim Burgas”, po përgatit reduktim masiv të punëtorëve. Sipas sindikatës “Podkrepa”, e cila u informua për pushimet nga puna, kompania do të mbyllet. Sipas të dhënave nga viti 2019..

19.12.22 20:06 |

Sezoni turistik dimëror do të jetë më i mirë se ai i mëparshmi, sipas ministrit të linjës

Ministri i turizmit Ilin Dimitrov shprehu pritjet se sezoni i ardhshëm dimëror do të jetë më i mirë se ai i mëparshmi, që sipas tij ishte rekord. “Regjistrimet po shkojnë shumë mirë, shpresoj të mos ketë kthesa të forta në situatën gjeopolitike”,..

17.10.22 12:13 |

Varna është organizatore e forumit turistik Ekspo “Destinacioni Varna”

Një nga forumet më të rëndësishme turistike në kryeqytetin tonë detar mbahet këtë fundjavë – nga 7 deri më 9 tetor. Në ekspozitën Turizëm Ekspo “Destinacioni Varna” marrin pjesë më se 100 firma që ofrojnë produkte dhe shërbime në sferën e turizmit –..

08.10.22 07:45 |

Pushimet përgjatë bregut jugor të Detit të Zi vazhdojnë me çmime më të ulëta

Bazat e hoteleve përgjatë bregut jugor të Detit të Zi presin turistët edhe në shtator, njoftoi gazetarja e BNR Burgas Nina Rangellova. Rezervimet janë me parapagesë dhe pushimi është rreth 20 për qind më i lirë krahasuar me korrikun dhe gushtin...

01.09.22 12:05 |

Bullgarët tashmë kombinojnë punën në distancë me një pushim detar në një fushues

Kush është ai i cili nuk ëndërron që dita e tij e punës të kalojë pas stres dhe tension në bregun e detit në sfondin e përplasjes së dallgëve? Del se këto nuk janë ëndrra, por një realitet për një pjesë gjithnjë e më të madhe bullgarësh...

31.08.22 13:10 |

Një pamje e kohës: Bregdeti bullgar i Detit të Zi para betonit

“.... Ecnim lakuriq, të uritur, të kripur dhe të lumtur” – tregon kujtimet e tij nga deti gazetari dhe shkrimtar Ivo Berov. “Sot është e vështirë të kuptosh emocionin e blerjes së një shisheje me uiski nga dyqani i valutës. Provon diçka përtej..

01.08.22 07:15 |

Turqit po tregojnë interes për bregun bullgar të Detit të Zi

Gjithnjë e më shumë turistë turq duan të vizitojnë Bullgarinë, njoftuan operatorët turistikë turq që vizituan qytetin bregdetar Varna, njoftoi BNT. Posaçërisht për ta u organizua një turne informues me një vizitë në pushimoret për turizmin gjatë gjithë..

04.07.22 11:57 |
Plazh Veleka

Vera e vitit 2022 – çmimet po rriten, si dhe ata që dëshirojnë të pushojnë në bregdetin bullgar të Detit të Zi

Duket se na pret një verë e suksesshme, pavarësisht nga pandemia e cila vazhdoi më shumë se 2 vjet dhe pavarësisht nga lufta në Ukrainë, e cila po e rrit ndjenjën për një paparashikueshmëri në industri. Nga Instituti për Analiza dhe Vlerësime në..

08.06.22 13:09 |

Gjithnjë e më shumë prona po blihen në Bjalla

Qyteti Bjalla ndodhet në kufirin midis rretheve Varna dhe Burgas, pothuajse në distancë të barabartë nga ato dy qytetet detare. Vija bregdetare e bashkisë karakterizohet nga një kombinim i bregut shkëmbor, gjireve të vegjël dhe plazheve me duna..

04.06.22 11:45 |

Për shportën bazë të një punonjësi nevojiten 1216 leva (621 euro) në muaj

Të ardhurat neto mujore të domosdoshme për mirëmbajtjen e një personi të punësuar nga një familje me një anëtarë në Bullgari arritën në 1216 leva (621 euro) në mars. Kjo është 157 leva (80euro) më shumë krahasuar me marsin 2021, sipas Konfederatës..

05.05.22 18:11 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна