Eмисия новини
от 15.00 часа

A ka rrethana që “i detyrojnë” politikanët të formojnë qeverinë?

Pothuajse një muaj pasi u betuan deputetët në parlamentin e 48-të, qeveria e katërt e përkohshme e Bullgarisë e emëruar nga presidenti po vazhdon punë. Kreu i shtetit Rumen Radev zhvillon konsultime me partitë politike të përfaqësuara në parlament,..

16.11.22 10:50 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov është optimist për formimin e qeverisë së re

Lideri i partisë GERB, e cila fitoi zgjedhjet, Bojko Borisov, demonstroi optimizëm për formimin e një qeverie. Sipas tij, kabineti i ri duhet të ketë një mandat të shkurtër - "për të kaluar dimrin" dhe pa figura politike, bazuar në një..

11.11.22 13:06 |

Forcat politike në parlament janë të vetëdijshme për nevojën e formimit të qeverisë

Formimi i një qeverie është i rëndësishëm duke pasur parasysh ligjet që duhet të miratohen sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, si dhe ligjin për buxhetin e shtetit. Shpresojmë që do të formohet një qeveri, por siç kemi thënë, nuk do të..

26.10.22 13:47 |
Godina e Parlamentit

Presidenti fillon pa nxituar konsultimet për formimin e qeverisë

Presidenti ftoi grupin e parë parlamentar të GERB-SDS në konsultime të mërkurën. " Nuk do të nxitoj me konsultimet dhe ndarjen e mandateve për formimin e qeverisë", tha presidenti Rumen Radev. “Parlamenti ka shumë punë për të bërë. Pres që..

25.10.22 15:29 |
Jordan Conev

DPS është për krijimin e një mazhorance ideologjikisht homogjene euroatlantike

DPS qëndron pas idesë për të kërkuar mundësi për të krijuar një shumicë ideologjikisht homogjene euroatlantike. Këtë e bëri të ditur nënkryetari i DPS-së dhe i Kuvendit Popullor, Jordan Conev, pas takimit me grupin e kontaktit , të formuar nga..

24.10.22 18:18 |
Rosen Plevneliev (djathtas) dhe Sollomon Pasi

Rosen Plevneliev: Ne do të mbrojmë një Bullgari të fortë në BE dhe NATO

"Partitë euro-atlantike kanë një shumicë kushtetuese në Legjislaturën e 48-të Kuvendit Popullor, por janë kundërshtuar njëra tjetrës. Megjithatë ne do të vazhdojmë të luftojmë për një Bullgari të fortë në BE dhe NATO". Kështu deklaroi..

24.10.22 16:05 |
Sollomon Pasi (majtas) dhe Rosen Plevneliev

Fillojnë bisedimet për formimin e qeverisë

Ditën e shtunë, më 22 tetor, do të nisin negociatat për formimin e qeverisë me mandatin e parë të GERB-SDS. Ato do të udhëhiqen nga një grup kontakti i përbërë nga ish-presidenti Rosen Plevneliev dhe presidenti i Klubit Atlantik Sollomon Pasi...

21.10.22 19:14 |

BSP nisi negociatat për formimin e qeverisë

Në më pak se gjysmë ore u zhvillua takimi i parë i Partisë Socialiste Bullgare (BSP) me “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) në lidhje me fillimin e negociatave për krijimin e një qeverie të re me mandat të BSP-së. Ne nuk e kemi komentuar përbërjen..

19.07.22 12:43 |

“Vëzrazhdane”: Vendimi më i mirë janë zgjedhjet e reja

Zgjedhjet e reja janë e vetmja rrugëdalje nga kriza e rëndë në të cilën ndodhet vendi. Këtë e deklaroi lideri i partisë nacionaliste “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov gjatë konsultimeve me Presidentin Rumen Radev për formimin e qeverisë me mandatin..

15.07.22 18:08 |

Blihet vetëm ajo që kërkohet dhe vetëm ajo që ofrohet

Kreu i forcës kryesore opozitare GERB, Bojko Borisov, paralajmëroi se po u bëhet presion deputetëve për të munguar në sallë gjatë votimit të kabinetit të ri me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". Qeveritarët ofrojnë jo vetëm "shuma kolosale",..

06.07.22 15:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна