Eмисия новини
от часа
Sergej Lavrov

Sergej Lavrov: Armët e dorëzuara në Ukrainë janë dërguar në pikat e nxehta jashtë vendit

Armët e furnizuara nga Perëndimi "rrjedhin" nga Ukraina për në pikat e nxehta jashtë vendit. Kështu deklaroi ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov gjatë një takimi të ministrave të jashtëm të G-20 kushtuar luftës kundër terrorizmit, transformimit..

03.03.23 13:54 |

Sanksionet evropiane kundër Rusisë: a mund të ndryshojnë rrjedhën e luftës në Ukrainë

Bashkimi Evropian miratoi një paketë prej dhjetë sanksionesh kundër Rusisë për luftën e saj në Ukrainë. Kjo ndodhi në përvjetorin e parë të pushtimit - 24 shkurt. Pak para kësaj, në listën e zezë të parajsave fiskale u shtua edhe Moska. Masat..

28.02.23 14:26 |

Agjencia e të Ardhurave nuk gjeti shkelës në listën “Magnitski”

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave nuk ka konstatuar asnjë shkelje mes të sanksionuarve në listën e dytë “Magnitski”. Këtë e ka bërë të ditur agjencia për bTV. Agjencia Kombëtare e të Ardhurave ka marrë sinjale për shumicën e personave që figuronin..

20.02.23 19:23 |
Krum Zarkov

Një ambasador për sanksionet nga Departamenti Amerikan i Shtetit vjen në Sofje

Ambasadori Jim O'Brien, i cili koordinon të gjitha sanksionet e vendosura nga SHBA dhe shpalli bullgarët e rinj në listën e ligjit "Magnitsky", vjen në Sofje më 13 shkurt. Këtë e bëri të ditur ministri i drejtësisë në detyrë Krum Zarkov për Nova..

13.02.23 11:43 |

SHBA-ja shtoi bullgarë të rinj të sanksionuar në listë sipas Ligjit “Magnitsky”

Emrat e ish-ministrave dhe anëtarëve të lartë partiakë të BSP dhe GERB janë të shtuar në listën e përditësuar të Departamentit të Thesarit të SHBA-së të personave të sanksionuar sipas ligjit “Magnitsky”, njoftoi BTA. Zyra e Departamentit për..

10.02.23 20:18 |

Rusia vazhdon të përparojë drejt Doneckut, ndërsa Ukraina drejt Hersonit

Rusia dëshiron të vazhdojë ofensivën e saj përtej rajonit të Doneckut, por forcat tona nuk do ta lejojnë atë, tha presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Pikat kryesore të konfliktit në rajonin e Doneckut janë afër qyteteve Bahmut, Soledar dhe..

09.11.22 09:46 |

Termocentrali “Marica 3” është ndalur për shkak të një sërë shkeljesh të standardeve mjedisore

Autoritetet mbyllën përkohësisht termocentralin “Marica 3” në Dimitrovgrad për shkak të një sërë shkeljesh të normave mjedisore. Sipas ministrit të energjisë nga qeveria e përkohshme Rosen Hristov, ndotja nga termocentrali mund të çojë në mbylljen..

13.09.22 15:20 |

BE ndaloi importin e qymyrit rus

Nga 10 gushti, BE dhe Britania e Madhe pezullojnë importin e qymyrit rus në kuadrin e sanksioneve në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Rusia është ndër furnizuesit më të mëdhenj të qymyrit në Evropë. Në vitin 2021, ajo eksportoi 48.7 milion..

10.08.22 09:16 |

Lufta në Ukrainë nuk është një kërcënim për turizmin në bregun bullgar të Detit të Zi

Nuk ka absolutisht asnjë rrezik as për transportin detar, as për turizmin dhe turistët përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Këtë e deklaroi për BNT Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Turistët mund të shfrytëzojnë plazhet bullgare...

25.07.22 10:23 |

Formati “Rammstein” garanton ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën

Lufta në Ukrainë po bëhet vetëm për pushtime territoriale. Paralajmëruam më parë dhe jemi shumë të qartë se aneksimi me forcë i territoreve është një shkelje flagrante e Hartës së OKB-së”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned..

21.07.22 10:09 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна