Eмисия новини
от 07.00 часа
Nikolla Minçev

Kërkuan dorëheqjen e kryetarit të Kuvendit Popullor

Një kërkesë për dorëheqjen e Nikolla Minçevit si Kryetar i Kuvendit Popullor paraqitën “Ka një popull të tillë”, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë, GERB dhe “Vëzrazhdane”. Sipas rregullores kërkesa për dorëheqjen do të diskutohet dhe do të votohet..

15.06.22 16:47 |

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova respektuan kujtesën e të vrarëve në Luftën e Dytë Botërore dhe shënuan Ditën e Evropës

Në lidhje me përvjetorin e 77-të nga fitorja mbi nazizmin dhe në shenje respekti ndaj të gjithë Bullgarëve të vdekur në Luftën e Dytë Botërore, Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova vendosën lule para Monumentit të Ushtarit të..

09.05.22 13:16 |
Laura Koveshi

Laura Koveshi: Po hetojmë mbi 120 raste të keqpërdorimit të fondeve të BE-së në Bullgari

Prokuroria Publike Evropiane mori një numër rekord ankesash nga Bullgaria dhe tashmë po heton mbi 120 raste, tha Prokurorja e Përgjithshme evropiane Laura Koveshi pas takimit të saj në Sofje me Kryeministrin Kirill Petkov. “Morëm informacion..

16.03.22 17:28 |

Nis kontrolli i “pasaportave të arta” të marra kundrejt investimeve

Prokuroria e Lartë Administrative nis hetime pas sinjalizimeve të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) , për të ashtuquajturat “pasaporta të arta”. Hetimet, me të cilat janë ngarkuar Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare, Ministria e..

07.02.22 09:52 |

Lokalet në Sofje po bojkotojnë masat kundër epidemisë

Inspektimet e përbashkëta të 5 institucione ditën e parë (27.01) të vendosjes së orarit të mbrëmjes dhe kapacitetit të kufizuar të punës konstatuan që lokalet refuzojnë masivisht t’i zbatojnë masat. Pavarësisht akteve për shkelje të rendit, me..

28.01.22 18:45 |

Kornelija Ninova: Do të luftojmë për një kredi 10 leva që njerëzit të mos rikthejnë 500 leva

Ministria e Ekonomisë do të mbajë një regjistër publik të shoqërive të mbledhjes së borxheve, ndërsa shoqërive arkëtuese do t’u ndalohet shantazhimi i debitorëve. Këtë e parashikon një projektligj i ri që duhet t’i mbrojë konsumatorët nga..

20.01.22 16:33 |

Ekspertët ndërkombëtarë konstatuan shkelje në zonën e aksidentit në autostradën Struma

Nga ekspertiza e gjendjes së rrugës para se të ndodhë aksidenti i rëndë me autobusin maqedonas në autostradën Struma të Bullgarisë, e kryer nga një auditim ndërkombëtar, u konstatua se parmakët e sigurisë nuk janë vendosur në përputhje me kërkesat...

02.12.21 11:18 |
Bojko Rashkov

Dita e zgjedhjeve po mbahet me masa të shtuara sigurie

Deri në orën 11:00 nuk ka sinjale për shkelje të rënda të procesit zgjedhor, njoftoi Ministri i Brendshëm Bojko Rashkov. Disa mijëra policë janë të përfshirë në ruajtjen e seksioneve dhe do të monitorojnë rendin në të gjithë vendin. Edhe..

14.11.21 12:35 |

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

17.09.21 19:20 |

BNT u ankua nga censura e një ministri

Ditët e fundit Televizioni Kombëtar Bullgar - BNT i është nënshtruar një sulmi të paparë nga pushteti ekzekutiv. Ministri i Kulturës në qeverinë e përkohshme akuzoi gazetarët e BNT për shkelje të ligjit, për një krim të mundshëm dhe për rrezikimin..

08.06.21 11:22 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера