Eмисия новини
от 21.00 часа

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

22.02.24 08:45 |

Grigor Dimitrov e mbajti pozicionin e tij në renditjen botërore të tenisit

Në renditjen botërore të publikuar sot, Grigor Dimitrov ruan vendin e tij te meshkujt, ndërsa Viktorija Tomova u ngjit me një pozicion. Me një aktiv prej 2785 pikësh, Dimitrov është sërish i 13-ti dhe këtë javë rikthehet në fushën e turneut ATP..

05.02.24 10:26 |

Nurgyul Salimova do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror

Një nga shahistet më të mira bullgare, Nurgyul Salimova, me siguri do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror për femra. Turneu do të mbahet në Toronto (Kanada) nga data 3 deri më 24 prill. Federata Ndërkombëtare e Shahut..

04.01.24 06:20 |

Në shkurt, Burgas do të presë për herë të parë ndeshjet e Kupës Davis

Bullgaria do të presë Bosnje-Hercegovinën në qytetin tonë detar Burgas në një ndeshje nga Grupi i Parë Botëror i turneut të tenisit për Kupën Davis. Ndeshjet do të luhen në datat 3 dhe 4 shkurt 2024. Kështu, për herë të parë në histori, Burgas do..

02.01.24 06:20 |
Foto: EPA/BGNES, bgtennis.bg

Një vit i jashtëzakonshëm për tenistët bullgarë Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova

Raketat e para të Bullgarisë për burra dhe gra e mbyllin vitin në pozita prestigjioze në renditjen botërore të tenisit. Grigor Dimitrov , i cili në ndeshjen e tij të fundit luajti në finalen e turneut të tenisit të serisë “Masters” në Paris,..

26.12.23 12:36 |

Ljubo Kirov e përfundon turneun e tij të suksesshëm me tre koncerte në Sofje

Ljubo Kirov do ta përfundojë turneun e tij "Turneu 2023", që u konsiderua si “një turne super i suksesshëm”, me tre koncerte të mëdha në Sallën Nr. 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës (NDK) - më 8, 9 dhe 10 nëntor. Ato do të jenë kulmi i një..

07.11.23 09:15 |

Federata Bullgare e Tenisit refuzoi turneun e serisë ATP 250 për shkak të zgjedhjeve

Federata Bullgare e Tenisit refuzoi të jetë organizatore e turneut ATP 250 Sofia Open për shkak të “rrethanave jashtë kontrollit të saj”. Shkak është balotazhi i mundshëm i zgjedhjeve vendore, i cili nuk lejon që salla “Arena Armeec” e kryeqytetit të..

13.10.23 09:42 |
Stefan Illçev

Stefan Illçev e përfundon turneun e tij kombëtar me një koncert në Sofje

Stefan Illçev është një këngëtar i cili ndihet njëlloj mirë si në skenën operistike, ashtu edhe në skenën e estradës. Megjithëse u diplomua për këndim operistik në Akademinë Kombëtare të Muzikës "Panço Vlladigerov" në Sofje, ai fitoi popullaritet..

06.10.23 11:50 |

Teodosij Spasov dhe kuinteti i tij vizitojnë bullgarët në SHBA

“Teodosij Spasov Folk Quintet” ndodhet në turne në SHBA dhe Kanada. Ftesa është nga Ambasada e Bullgarisë në SHBA, me rastin e 120 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve . Koncertet në periudhën 24 shtator – 6..

26.09.23 15:20 |
Foto: Kori popullor i grave

Kori "Zërat bullgarë - Engjëjt" fillon një turne evropian

Kori popullor i grave "Zërat bullgarë - Engjëjt" nis sot, 21 shtator, një turne evropian. Koncerti i parë është sonte në Hoofdorp të Holandës, në orën 20:15 me orën lokale. Pas kësaj do të ketë koncerte në Heerlen më 22 shtator, në Herford më 23..

21.09.23 17:52 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна