Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият филм за Ботев от 45 години насам гостува на Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

СнимкаХудожествено-документалният филм за Ботев "Ботев: От Голгота към свобода" гостува на Видин по повод годишнината на ПМГ "Екзарх Антим I". Филмът е с дължина 45 минути. В момента създателите му реализират национално турна в 35 училища в страната. Режисьор и продуцент на филма е 23-годишният Искрен Красимиров , потомък на ботевия четник Никола Минков от с. Долна Кремена, Врачанско. Искрен е роден в град Мездра, завършил е Арт Колеж по екранни изкуства в София и Нов Български Университет, специалност "Кино и ТВ". Развитието на сюжета във филма за Ботев е базирано на доста интересна идея- проследяването на събитията става по обратен път, тръгва се по стъпките на Ботевата чета от Балкана към Дунава: 

Снимка"Тази идея е на сценариста Красимир Стефанов, който е дългогодишен журналист от БНТ. Негова е и идеята да включим шестима ученици, чието присъствие доста освежава скучните понякога исторически факти"- каза за "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН младият режисьор. Изисква се голяма смелост, информираност и хъс, за да се направи филм за Ботев. Ето как успява да осъществи тази своя идея Искрен Красимиров:

"Много именити колеги и режисьори ми казваха да не се захващам с този проект, защото Ботев е прекалено голям залък за всяка уста. Дори един режисьор ми каза, че съм луд, на 22 години да тръгна да правя филм за Ботев! Но нещата се случиха с много четене на историята, много мислене и скромен бюджет."

Интересен е фактът, че през последните 45 години, никой не е правил филм, посветен на великия революционер и поет Христо Ботев.

"Последният филм за Ботев е правен преди 45 години. Имахме идеята член на Патриотичния съюз, който участва във възстановките, да играе ролята на Ботев, но той се уплаши да поеме тази отговорност . Тогава случайно намерихме Филип Филипов, боядисахме косите и брадата му и сами виждате поразителната прилика. Плановете ни са да направим филм за Любен Каравелов и Васил Левски , където също ще използваме Филип." 

СнимкаФилип Филипов е на 56 години, от Враца, по професия педагог, в момента- кариерен консултант в център за кариерно ориентиране, работил е и в колбасарски цех, като касапин и хигиенист: "И не ме е срам да го кажа! Имам четири деца, четири внука и внучка. Аз съм вярващ православен християнин." Първата си магистратура завършва в Националната спортна академия, специалност "Физическо възпитание и треньор по футбол", следва Духовната академия в Софийския университет- "Богословие" и трета магистратура "Психология и философия":

Снимка


"Понякога съм трън в очите на управляващите и измислените културтрегери. Направихме този филм, за да може децата ни да не си мислят, че Ботев и Левски са дясното крило на "Реал Мадрид" или централния нападател на "Барселона", или нещо друго... Опитваме се, докато гледат филма, децата да вземат прашинка от духа на великите българи!" Накрая той пожела на присъстващите ученици:

"Бъде българи, много големи българи!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19