В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени около Малко Търново и което е включено в Червената книга на България като застрашен от изчезване вид. Култивирането на билката е един от добрите начини да се опазват естествените находища- нещо, което за щастие вече се прилага в Странджа. Растението вирее на бедни, каменисти почви и с отглеждането му могат да се усвояват запустели и непригодни за други видове почви. С този природосъобразен бизнес от година се е заел Киро Проданов, създавайки разсадник за кримски чай със стотина растения. Според него, вече има голям интерес към посадъчния материал, който произвежда и макар и за малко бройки, запитванията са от цялата страна. Някои клиенти дори имат намерение да го отглеждат в саксии в домовете си. Хората в този южен край на България казват, че от тази билка минава всяка болежка. Това многогодишно тревисто растение съдържа над 20 микроелемента и минерали, цъфти от юни до август, а беритбата може да продължи и през ранната есен. Доц. Нели Грозева от Тракийския университет съветва да се бере само тази част, която се намира до 25-30 см. от цветовете надолу. Отрязва се във сухо време и се суши на сянка. Лекува чернодробни, бъбречни заболявания, регулира кръвното, активен антиоксидант, стимулира физическата и умствена работоспособност, забавя процесите на стареене. При култивиране цъфти по- обилно и за по-дълъг период от време. Поради разрастване на бизнеса в разсадника на Киро Проданов тази година подготвят и слънчева сушилня, с тенденция броят им да стане поне 3. Идеята на бизнесмена е да продава не само посадъчен материал, но и готов продукт , за което не се изискват много средства. Употребата на билки, според Киро Проданов, е задължително част от здравословния начин на живот на съвременния човек. Култивирането на това растение може да захрани цяла една биологична аптека, запазвайки останалите находища в природата и давайки поминък на хората от района. Единственото условие е да познаваме билките и да ги използваме рационално.
Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..
Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..
Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..
Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване на находищата в природата и в същото..
Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..
Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..
Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..
Билките не натрупват еднакво количество полезни вещества през цялата година, важно е да знаем кога и как се събират, за да бъдат най-полезни. Различните части на радтението могат да съдържат различни вещества или имат различно действие и затова трябва..
България за трета поредна година е най-големият производител в света на лавандула и лавандулово масло, изпреварвайки Франция. Качествата на нашия продукт са известни и за това е търсен на международните пазари. Благодарение и на уникалните..
Събеседник: Ангел Динев – директор на РИМ - Стара Загора Един генерал-майор от Българската армия всеки ден изкарва малката си масичка пред Универсалния магазин в центъра на Стара Загора и предлага на съгражданите си лотарийни билети,. Така поне са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net