Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ритуал на повече от 100 години спазват във видинското село Сланотрън

Полагане на Иисус в гроба на Велики петък в село Сланотрън

Отец Велизар: Едно време се карахме кой да е ангел, кой римски войник... Сега ни е трудно да намерим деца за ритуала

10
"Гробът" пред храма "Успение Богородично", в който на Разпети Петък се спуска иконата на Иисус Христос.
Снимка: Пламен Генчев

Уникален ритуал спазват повече от сто години във видинското село Сланотрън на Велика Събота.

Обичаят пресъздава Възкресение Христово, а изпълнението му започва още вечерта на Велики Петък, когато в специално изкопан гроб в двора на църквата се спуска икона на Иисус Христос, разказва свещеникът в село Сланотрън отец Велизар:

Когато обикаляме църквата, на четирите места се спира, след това се идва тук...

Двама младежи стоят тук, облечени като римски войници с копия да пазят. Иконата се спуска в гроба. На Възкресение вече идват ангели, войниците падат, иконата се издига нагоре и стои до Вознесение Господне.
 

Иконата на Иисус Христос, с която се изпълнява ритуалът.Иконата, която спускат в символичния гроб, изобразява Иисус Христос в цял ръст.

Изографисана е върху платно, от двете му страни.

В храма "Успение Богородично" в село Сланотрън Светинята пазят от освещаването й - през 1906 година, а наскоро уникалната икона е била реставрирана.

В храма се пази и уникалната плащаница, с която на Разпети петък се обикаля църквата.

Плащаницата се изнася на Разпети петък вечерта, в средата на черквата, и се служи опело като за покойник. Около час и половина е опелото, след това се взима плащаницата от четирима души, свещеникът върви пред тях, и се обикаля с нея. В този момент се спуска иконата- разказва отец Велизар.

Спомените си за обичаите в Сланотрън споделя и Феврония Петрова:

Има четири дечица, които се обличат в униформа. Двама са войници, които пазят гроба на Иисус Христос. Двама са ангели - те идват със запалени факли. Най-напред служи попът, излизаме навън и като сме готови, започват да издигат иконата.

Отец Велизар
си спомня как сам той е участвал в пресъздаването на Възкресние Христово, но отбелязва, че сега ще е по-трудно да намери изпълнители:

Отец Велизар, свещеник в храмаЕдно време младежите се карахме кой да е ангел, кой римски войник. Сега ни е трудно да намерим деца. 

Ритуалът на Велика събота в Сланотрън никога не е прекъсван.
 
Мисля, че не е хубаво да се оставят старите традиции, защото човек се е родил да люби хората - казва Феврония Петрова.

Фоторепортер: Пламен Генчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19