Пандемията обостря процеси, които така или иначе се случваха в медийния сектор в България и по-света и доведе до по-бързо развитие на част от негативните тенденции, смята Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.
"И до преди пандемията беше много трудно човек да бъде журналист. Пандемията направи това още по-трудно. Медиите, които разчитаха на реклама, за да се издържат, загубиха и малкото, което имаха преди пандемията. Когато един ресторант е затворен за дълго време и той разчита на помощ от държавата, за да издържа персонала си, той няма как да плаща за реклама в местния вестник. Това е само един пример ".
Пандемията се отрази и по друг начин на свободата на словото, според Иван Радев.
"От една страна пандемията доведе до това да търсят много повече информация, медиите имаха много важна роля тук, но се стигна и до пренасищане на информация - всякакви източници с вярно и не вярно съдържание".
Как се отрази ситуацията на регионалните медии? В търсенето на този отговор ни помогна изпълняващия длъжността директор на Регионалното радио Стара Загора Здравко Георгиев, който разказа, че пандемията ограничи правата на всички български граждани, независимо къде работят и какво правят.
"Ние, медиите, не сме изключение от общия поток граждани, които така или иначе за сметка на това да бъдат здрави и да запазим живота си ограничиха някой свободи. На придвижване, знаете имаше бариери между областните градове. Отрази се като цяло и на работата ни - това, че не можем да пътуваме, това, че не можем понякога да предоставим качествен звук на нашите слушатели заради маските, това, че трудно стигаме до малките населени места, това, че и сега имаме ограничения да пътуваме и да се правим командировки в някаква степен възпрепятства свободата на медиите и свободата на това да изпълняваме своите обществени ангажименти".
Здравко Георгиев обясни още, че никой никога не е налагал цензура в ефира на радиото под каквато и да било форма.
В същото време обаче Иван Радев от АЕЖ разказа, че без да може да го подкрепи на този етап с доказателства, смята, че чувството за свобода на медиите не се е засилило и има няколко събития от последната година, които очаква да намерят своето отражение в годишния доклад за свободата на медиите.
През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..
Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени. Вече пет последователни години в българските..
Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..
Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..
Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..
Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..
Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми. Лидерите ще обсъдят..
С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..
България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..
Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net