Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Улица в Италия ще носи името на Пейо Яворов


 Преди шест месеца кметът град Корсаро в Италия се обръща към генералното българско консулство в Милано да посредничи  в международна инициатива за сътрудничество  с българска община, с която да работят по общи проекти в областта на културата, образованието, спорта, инициативи от икономически характер, полезни и за двете страни и др. Генералното консулство в Милано се свързва с Регионалната асоциация на общините „Тракия“, която изпраща презентации на няколко български общини, отговарящи на италианските изисквания. Верчели избира Чирпан, заради характеристиките, колорита, поминъка, потенциала на региона и стратегията за туризъм. Във Верчели населението е близо 46 хиляди души, а градът е известен с отглеждането на ориз. Зърнената култура стои в основата на местната икономика и му е спечелила названието „италианска и европейска столица на ориза“. 

И така след покана на генералния консул на Република България в Милано Таня Димитрова и Община Верчели, Ивайло Крачолов, кмет на Чирпан заминава на тридневна визита в италианския регион. В делегацията са и изп. директор на РАО „Тракия“ проф. Иван Върляков и председателят на Общинския съвет и на МИГ-Чирпан Иван Станчев.

В резултат от срещите, улица в Италия ще носи името на българския поет и революционер Пейо К. Яворов. За това се договарят кметът на Чирпан Ивайло Крачолов и кметът на Верчели в регион Пиемонт Андреа Корсаро на среща в италианския град. Улицата в момента се реконструира и се намира до популярната сграда „Българският замък“ (принадлежал на българско знатно семействодо 1700 г.), след приключването на ремонтните дейности ще бъде поставен и барелеф на гения на българската поезия. 

България и градът са свързани от векове. Исторически съчинения твърдят, че на няколко километра североизточно от Верчели се намира град, който през Средновековието е бил наричан „Борго Булгаро”, а през 1804 г. е бил преименуван на „Борго Верче

В Чирпан градски площад  ще носи името на италианския град, местните инициативни групи  на двете страни ще разработят съвместен проект за трансгранично сътрудничество за реставрация и консервация на  културни обекти, сред които „Българският замък“, за да се превърне в средище за българите в Италия, респ. българският участник в проекта  ще бъде чирпанският исторически музей и МИГ- Чирпан.  Предстои съвместна дейност и между спортните клубове. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14