Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибари се готвят за протест заради „Корал“

Рибари от Лозенец, Царево и региона се готвят за протест. Причината е предложението за създаване на защитена морска територия пред плажа "Корал". Комисия с представители на различни институции, която се проведе в бургаската екоинспекция, одобри идеята. Предстои екоминистърът на околната среда и водите да разгледа предложението. То беше внесено от Сдружението „Да запазим Корал“ с цел в района да се ограничи възможността за промишлен риболов и изхвърлянето на фекални води.

Рибарите са притеснени, че е възможно да останат без поминъка си. „На нас не остава зона за риболов. Ние пускаме мрежи, теченията ни носят. Течението ще ме закара на „Корал“, това е дълга мрежа, как ще я спра да стоя на едно място? Няма как да стане. Това означава, че ако има силни течения, трябва да отида да пусна мрежа в Царево, за да спра някъде до „Корал“, обясни Денислав Николов, рибар от Лозенец. Той допълни, че тази територия се ползва от рибари от Лозенец, Царево, Китен и Приморско и поради тази причина именно те се готвят за протест.

Други рибари посочиха, че ако наистина се иска защита на околната среда на тази територия, то тя трябва да обхваща и сушата.

„Напълно излишна история. Проблемът са туристите. В морето, рибарите, ние си пазим нашата акватория, защото с това се храним. Ние искаме това да продължи, а не да го затрием“, обясни Радослав Стаматов, рибар от Царево.

„Ако се направи това и го приемат, по-добре е да изчистят и на брега всички каравани, да няма никой там, нали го правят заради тюлен. Трябва тотална забрана и тези, които са на сушата и тях да ги няма. Този тюлен не живее в морето. Той се прехранва в морето, но живее на сушата“, обясни Илиян Илиев, рибар от Царево.

Един от мотивите на предложението е свързан с опазването на защитените делфини. „Делфинът няма къща, рибата къща няма. Тюленът може да има къща на брега. Делфините са там, където е рибата“, допълни Илиев.

Според хората, подобни промени трябва да бъдат поставяни на обществено обсъждане, дори и Законът да не предвижда подобна процедура. „Никой не ни слуша мнението, прескачат ни“, посочиха рибарите.

Сред другите мотиви на предложението е, че местните рибари използват взривове и химически вещества. „Не съм убеден, че това нещо се случва. Със светлини основно се плаши рибата. Преди 25 години съм чувал, че са се ползвали, но тогава е нямало хубави фарове. Сега има светлини“, посочи Денислав Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Временно е ограничено движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Ограничено е движението на превозни средства по път III-906 Бургас–Каблешково, при разклона за Каменар поради ПТП. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут: общински път Каменар-Поморие-Ахелой-Бургас и обратно. До 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и..

обновено на 11.02.25 в 13:29

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20