Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Царево обмисля да обжалва решението за "Корал"

Снимка: МОСВ

"Залив Корал" вече е защитена акватория. Това обяви екоминистърът в оставка Борислав Сандов. Той допълва, че това е част от стратегията за опазване на морските екосистеми и е по предложение на Сдружението "Да запазим Корал". До 2030 г. България трябва да има 30% защитени морски зони и 10% строго защитени морски зони. 

"В границите на защитената местност се забранява навлизането на моторни и моторно-ветроходни плавателни средства. Изключения са допустими само при бедствия, извънредни ситуации, аварийни, контролни и спасителни дейности през цялата година и за нуждите на риболова в периода от 1 октомври до 1 март. Не е позволено изграждане и поставяне на изкуствени подводни рифове и атракциони. В границите на защитената местност не се допуска отглеждането на аквакултури, използването на дънни, тралиращи, драгиращи средства, депонирането на драгажни маси, както и изхвърлянето на отпадни води от плавателни съдове. Забранено е изхвърлянето на канализационни и отпадъчни води от сушата, нефтопродукти и други отпадъци, както и заустването на канализации", посочват от МОСВ.

Защитената местност "Залив Корал" е третата морска защитена територия у нас след резерват “Калиакра” (1941 г.) и защитена местност "Пясъчна банка Кокетрайс" (2001 г.). В границите на 1320 декара ще се опазват местообитания на редки представители на селдови и есетрови риби и трите вида китоподобни.

"Истината е, че проблемът на Корал става все по-дълбок. Голяма част от местните хора влизат в морето със своите лодки, не за риболов, а за да се разходят. Няма как капитаните на плавателни съдове до 40 бруто тона да имат право да се движат в 500 –метровата зона на акваторията на държавата, при условие, че 500-метровата зона е прекъсната от защитена територия. Това означава, че един човек, който се намира в Царево и реши да отиде по морски път в някои от северните градове, той трябва да избере кой точно да го глоби – Морска администрация, нарушавайки 500-метровата зона или МОСВ, преминавайки през т.нар. новосформирана защитена морска зона Корал", обясни кметът на Царево Георги Лапчев.

Кметът Георги Лапчев допълни, че са допуснати неточности, които могат да доведат до парадоксални ситуации: 
"Към проектното предложение липсваха доклади от редица институции и експерти, а в първоначалния вариант на проекта за заповед риболовът беше изцяло забранен. Категорично е нарушен принципът на прозрачност при обсъждане и вземане на решението за създаване на местността, а голяма част от забраните са нелогични и неясни. Продължава да е неясно как ще става на практика преминаването през залива и от къде. След реакцията на кмета и на рибарските общности в настоящата заповед се предвижда изключение от забраната за риболов", се посочва в становище на Община Царево.
Обявяването на още три нови морски защитени територии е на етап обществено обсъждане. Сред тях са "Емона" и "Отманли". В едномесечен срок заинтересованите могат да представят на министъра на околната среда и водите мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно посочените в проектите на заповеди режими.  

Повече за трите нови морски защитени зони вижте на страницата на МОСВ.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20