По време на днешното заседание стана ясно, че по-голямата част от вещите лица са внесли тази сутрин допълнение към заключението на „съдебно-техническата експертиза“. В него те посочват, че имат „особено мнение“. Причината е, че част от протоколите, с които са боравили при броенето, не са били подписани от нито едно вещо лице. Оказва се и че, за да се улеснят в работата при повторното преброяване на бюлетините и за да спазят срока, след първите дни са се разделили на две групи, т.е. не всички са присъствали едновременно през цялото време. Някои от вещите лица обясниха и имат съмнения в част от резултатите.
"Очевидно е имало нарушения при оформянето на окончателните протоколи за изброяване на бюлетините. Това решение те са го взели късно снощи и сутринта даже и ние бяхме изненадани, че ще има "особено мнение". Така или иначе ние също щяхме да изразим нашите притеснения относно заключението", коментира председателят на ОИК - Бургас Фани Семерджиева. Тя посочи като пример, че в Бургаския административен съд се гледаха няколко подобни дела срещу решения на ОИК-те. "Всички вещи лица, които работиха по тези обжалвания, си изготвиха констативни протоколи, подписани бяха от всички преброители вещи ли ца и след това бяха изготвили табличния вариант, за да може съдът по-лесно да сравнява. Тук, в момента имаме констативни протоколи, които до края не бяха представени. Те ги водеха работни, чернови протоколи, а бяха представени само едни екселски таблици неподписани. Как да вярваме в достоверността на тази експертиза?", допълни Семерджиева.
Георги Михов е адвокат на част от заинтересованите страни. Той посочи, че ще депозира сигнал до прокуратурата. "Имахме информация, че при първоначалния оглед на бюлетините са констатирани драстични различия между установените от вещите лица стойности и установените изборни резултати от секционните комисии. Това беше поводът за депозиране на сигнала. Внесе се известно съмнение в достоверността на експертизата, което всъщност съда преодоля по единствения възможен начин", обясни той.
Оказа се, че въпросните констативни протоколи в началото са се съхранявали при останалите бюлетини. След това, чувалът с папките се е оказал в едно от вещите лица – Емил Пейчев, който ги носеше и днес.
Според адвокатът на жалбоподателите Богдан Йорданов, тези протоколи са работни, не са били изискани от съда и затова не трябва да имат такова значение. "Не е възможно и не е логично да работят над 3 седмици заедно, да се обединяват всички около едно и също мнение и днес под давление предполагам, изведнъж претърпяха развитие за една нощ. Многократно се подчерта, че през цялото време, за да има консенсус, са отваряли повторно чували, потретвали са и т.н.", коментира той.
"Няма как 11 човека да стоят на компютъра и да въвеждат. Те са били разделени на групички - на компютъра е имало 2-3 -ма души, по 4-5 човека са броили. Всеки един от тези вещи лица е сигурен в работата, която е извършена и в която той е участвал. Тъй като експертизата е сбор от всички операции на всички вещи лица, би трябвало тази експертиза да отразява коректни данни, тъй като всяко от вещите лица заяви в съда, че е сигурен в процеса, в който е участвал", допълни жалбоподателят Константин Бачийски.
Освен отлагане на делото, съдът прецени, че не трябва да бъдат изплащани възнагражденията на вещите лица, изготвили настоящата експертиза. Следващото заседание е насрочено за 5 януари.
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков - бивш регионален министър, предложен от ПП-ДБ. Заседанието започва в 11часа. Първото пленарно заседание на 51-вия парламент продължава вече пети ден. Дотук..
Позицията на председател на Народното събрание е и потенциална възможност за бъдещ служебен премиер, каза за БНР Бургас анализаторът и социолог Яница Петкова в „Галъп интернешънъл болкан“. По думите ѝ това може да е една от причините да се търси най-оптималният вариант за председател от 5-ма кандидати. Тази политическа ситуация у нас не е..
И вторият опит да бъде избран председател на 51-ото Нaродно събрание се провали. Никой от предложените петима кандидати не успя да събере необходимия брой гласове. До балотаж отново достигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ, но не получиха нужната подкрепа. НС не успя да избере председател след балотаж между Рая Назарян и Андрей..
Народното събрание ще направи нов опит да избере председател. В първия му работен ден бяха издигнати пет номинации за поста, но нито една не успя да събере необходимия брой гласове. Днес започват и разговорите на ГЕРБ-СДС за бъдещи политически действия в новия парламент. След провала на избор на председател в деня на конституирането на 51-ото Народно..
Алиансът за права и свободи ще подпише декларацията за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и неговата формация ДПС – Ново начало, предложена от ПП-ДБ и ще подкрепи техния пакет от антикорупционно законодателство. Това стана ясно след поредната среща, провела се в Народното събрание по инициатива на ПП-ДБ. Валентин Тончев от АСП категорично се..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира перспективите за формиране на мнозинства и кабинет в 51-вото Народно събрание, като посочи: "Виждам една конструкция от партии, която може да работи: това са ИТН, БСП, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Затова сме ги поканили утре на разговори - ИТН и БСП. ГЕРБ-СДС ще разговарят за съвместни политически действия с БСП и ИТН..
Четири възможни сценария за развитие на ситуацията в новия парламент посочи председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов днес- правителство на ГЕРБ, ДПС и други формации като ПП-ДБ, което според него има шанс да се състави, макар и нестабилно; правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, но без ДПС; правителство без ГЕРБ и ДПС, което е възможно, тъй като..
Позицията на председател на Народното събрание е и потенциална възможност за бъдещ служебен премиер, каза за БНР Бургас анализаторът и социолог..
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигнаха Рая..