Около или повече от 50% от децата бежанци в България не ходят на училище или детска градина - съобщи Екатерина Димитрова, ръководител на отдел „Външни отношения“ на Агенцията на ООН за бежанците в България пред БНР Бургас. Тя се включи в днешното официално откриване на Център за подкрепа на бежански общности в Бургас, който е част от мрежа с още пет такива в страната - в София, Пловдив, Варна, Добрич и Русе - и чиято цел е разширяване подпомагането за бежанците.
Финансираният от Върховния комисариат за бежанци към ООН център „Компас“ се намира в района на жп гарата и основната му задача е подкрепа за бежанците от Украйна и други трети страни чрез консултации, включително юридически, дейности за интеграцията им – организиране на курсове по български език, осигуряване на психологически консултации, връзка с бюрата по труда за намиране на работа, насочване към социалните институции, връзка със здравните власти за необходимите имунизации на децата, за които е осигурен и арт педагог. Услугите се предлагат от началото на 2024 г. и се реализират благодарение на координацията и съдействието на Български червен кръст, Фондация за подкрепа и обновяване на Украйна (Ukraine Support and Renovation Foundation), Асоциация „Енерджи“ Варна (NRG), "Каритас България" и Фондация за достъп до права.
Предизвикателствата пред тях не са малко.
"За съжаление, по данни на нашата агенция, България е на едно от последните места в Европейския съюз по интеграция на украинските бежанци в училищната система - посочи Екатерина Димитрова. - Виждаме, че тази година има бавен напредък, но е много важно децата да получат подкрепа за подготовката им за включване в училищната система. Така че образованието е много голям приоритет към момента, за да може като цяло в страната да се види значително по-голямо включване на всички деца бежанци в образователната система".
Периодът без училище за децата зависи от това кой кога е пристигнал - при децата от Украйна може да е двугодишен, при идващите от Сирия и Афганистан може да е година, година и половина, уточни Димитрова.
Виолета Радева, снимка: БТА
На този проблем обърна внимание и директорът на БЧК - Бургас Виолета Радева:
"Основният проблем, всъщност, който се очертава, е от гледна точка на приемането им в местната общност. Как българските деца ще приемат новите си другарчета. Това е може би по-фрапиращият проблем".
Една от основните бариери пред бежанците - и възрастни, и деца - е езиковата. За да я преодолеят, от БЧК - Бургас организират курсове по български език. Досега са проведени два и се подготвят нови групи. Наблюденията на Радева са, че украинските бежанци успяват да си намерят работа, а по решение на Червения кръст в центъра също се наемат предимно украински граждани с необходимото образование. Но има и уязвима група: "това са възрастните и болни, с физически увреждания хора. Те са настанени от Министерския съвет в базата на Министерския съвет в Слънчев бряг", посочи Радева.
Бежанците в Бургаска област са много и стават все повече. "Изключително много са хората - поне едно седем, осем хиляди" - каза Виолета Радева и уточни, че през последните месеци броят се увеличава, тъй като постоянно има нови регистрации. Хората имат нужда от консултации, насочване към детски градини, имунизации", каза тя.
Търсещите помощ от центъра се интересуват "как да настанят децата си в училище; какви възможности има да получават финансова помощ от социалното подпомагане или други вид подпомагане; интересуват се дали Български червен кръст има в момента някаква хуманитарна помощ, каквато ние все още имаме и предоставяме хранителни пакети; интересуват се от юридически консултации - има доста юридически казуси; интересуват се и участват в различни културни събития; интересуват се от възможностите да работят", уточни Радева.
Над 6000 лева бяха събрани само за няколко часа на поредния четвърти Коледен концерт и базар „За една по-светла Коледа – Път към дома“ в село Роза. Н ад 500 души си закупиха сувенири, сладки и солени изкушения, вкусна скара и много други продукти. В концертната част взеха участие самодейци, Танцов състав „Усмивка“, Марио Михайлов, коледарски групи,..
И тази година на връх Рождество в Ямбол се организира голям Коледарски празник, в който десетки групи се надпяват и надиграват. Единствено в Ямбол коледарите не само пеят и благославят, но и танцуват. Началото е около 10:30 часа около централния кооперативен пазар. По тази причина движението на автомобили ще бъде спряно по ул. „Индже войвода“ в..
Коледен безплатен обяд за социално слаби хора организира Църковното настоятелство при храм "Св. Николай Чудотворец" в комплекс Меден рудник. Инициативата ще се осъществи съвместно с Ваня и Валентин Куртеви и кафенето при спортна зала "Никола Станчев" от 12 часа. Празничната трапеза ще бъде благословена и осветена от Архиерейския наместник на..
На Рождество Христово в община Сливен имен ден имат 3 651 души. Името Христо носят 1528 мъже. Христина са 446 жени. Жителите на Сливен с името Христин са 7. Една дама в общината е Христалина. 6 души носят името Христофор. 307 са мъжете с име Кристиян, дамите Кристияна са 58. Кристиан носят името 131 души, а Кристиана – 53. Крисиана са 6 дами. Ицо са..
На Коледа според традицията не се работи. Сутринта, празнично пременени, всички семейства отиват на тържествена празнична литургия в църквата и се поздравяват с „Честито Рождество!” После всяко семейство се събира около тържествената Коледна трапеза и отговява от постите с печено прасе, което мъжете са заклали предния ден. Стопанките..
С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово. Това е един от най-големите църковни празници, на който се чества рождението на Божия син Исус Христос.То е описано в евангелията на Лука и Матей- библейски книги от Новия завет. Според народните традиции днес не се работи, всички ходят на църква за тържествената..
В навечерието на Рождество Христово всяка година в Ямбол се провежда Детски коледарски празник. Чрез него организаторите целят да поддържат жива за поколенията традицията, която е единствена за страната - коледарите освен да пеят, и да танцуват. Ямбол е единственото място в страната, където коледарите танцуват. Традицията се свързва с..
Родилка, настанена в областната болница в Бургас се нуждае от кръв, съобщиха нейни близки в социалните мрежи. Те апелират, който има възможност да..
Боговицата е едно от задължителните неща, които присъстват на трапезата на Бъдни вечер в Странджа. Всеки знае, че според традицията, на нея се..
За няколко часа в сряда, 25-ти декември, ще бъдат затворени част от улици в квартал „Каргона“ и централната градска част на Ямбол. Тогава ще се проведе..