А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Базиликата „Св. Ахил”, остров Свети Ахил, Гърция. Църквата е построена от цар Самуил и в нея е погребан през 1014 г.  Изложбата в НАИМ при БАН „Цар Самуил в битка за България” може да бъде разгледана до 11 януари 2015 г.

Цар Самуил - драмата и величието на един владетел

Какво знаем за цар Самуил, 1000 години след времето на неговото управление? Биографията на владетеля е дълга, пълна с превратности, победи, предателства, поражения, стоицизъм… Във времето на високите технологии човек бързо и лесно може да „влезе” в..

публикувано на 03.10.14 в 17:00

Боян Петров и сезонът на трите осемхилядника

На върховете осемхилядници чубрица не расте: нито на Броуд Пик - 8047 м, нито на Канчендзьонга - 8 586 м. Особено пък на К2 - 8 611м, втори по височина в света. Лятото на 2014 г. се оказа щастливо за Боян Петров: изкачи и трите колоса, при това - в рамките..

публикувано на 23.09.14 в 10:46

Спомен в бяло…

Нелогично, абсурдно и, уви, съвсем реално съчетание: „забравен паметник”! Уж е поставен, за да напомня. С годините по  каменната му снага плъзва ерозията на времето. Състарява се като човек. Пукнатини - бръчки обхващат в мрежа мраморното му лице…    Колко..

публикувано на 19.09.14 в 17:00
Иглика Трифонова

Лято в пухенка и антарктически багри

Ако за стандартното лятно пътуване важи правилото „Да не забравя бански и сандали”, подготовката за антарктическото лято непременно включва топло яке, здрави ръкавици и солидни обувки. Тъй като по същото време у нас е зима, когато човек каже, че потегля..

публикувано на 12.09.14 в 16:55
Изложбата бе представена през август в София и жителите и гостите на столицата вече имаха възможност да я разгледат.

Ненадминат по сила и ненадминат по храброст

Така се нарича изложбата, която е част от Националната програма за почитане на 100-годишнината от битката при Ключ (29 юли 1014 г.)  и от смъртта на цар Самуил (997-1014). Какво знаем и какво сме позабравили от училищните уроци по история за владетеля, за..

публикувано на 05.09.14 в 17:00
Програма на Фестивала на солта

Изискан солен коктейл в компанията на черни шекерчета

Такива неща се случват само по време на Фестивала на солта . Той е в края на август, когато започва поредният нов солодобивен сезон. Цветовете? Макар да сте край морето, изключете нюансите на морскосиньото, тях ги има по цялото крайбрежие. Заложете на..

обновено на 31.08.14 в 19:18

Среща на Чатъма: Но къде е това?

Основателен въпрос, тъй като на мястото на срещата трябва да пристигнат млади хора от 18 страни, а по света освен Чатъма, има и Чатъм. Да караме поред: Чатъм е архипелаг, на 680 км югоизточно от Нова Зеландия, през 1832 година включен в състава на..

публикувано на 15.08.14 в 16:45

Бързи, зелени, солени - покана за необичаен рожден ден

Рожденикът е красив, привлекателен и необикновен. Мястото на купона е близо до Бургас, на ръка разстояние от кварталите Изгрев и Сарафово. Както си му е редът, за празника има торта. Има и домашна лимонада от истински екологични лимони, с щипка мента за..

публикувано на 08.08.14 в 17:00
Скалната църква при село Михалич е единствената в България с уникална трихонкална форма. Цялата е издълбана във варовикова скала.

Неочаквани приключения в Айпандо, Фикел и Музак...

Къде се намират тези места? – Белошипите ветрушки вече ги опознават. А ние? Проект по възстановяване на изчезналия отдавна у нас вид птици белошипи ветрушки ни отвежда към... Сакар. Не е лесно да започнеш буквално отначало – това добре го знаят в..

публикувано на 01.08.14 в 16:45
Цанко Лавренов (1896 – 1978 г.), Старият Пловдив, 30-те г. на ХХ в. (фрагмент), 34 х 26 см, НХГ

Търсачи на съкровища

Прилича на детска игра, но не е. Истински са и съкровищата, и търсачите, но за вторите ще стане дума по-късно. Съкровищата са различни. За Ледения континент са картини. В полярни условия предстои да бъде изградена първата по рода си художествена галерия...

публикувано на 25.07.14 в 17:05