Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изискан солен коктейл в компанията на черни шекерчета

| обновено на 31.08.14 в 19:18 БНР Новини
Програма на Фестивала на солта

Такива неща се случват само по време на Фестивала на солта. Той е в края на август, когато започва поредният нов солодобивен сезон. Цветовете? Макар да сте край морето, изключете нюансите на морскосиньото, тях ги има по цялото крайбрежие. Заложете на уникалната феерия от оранжево и графитено черно-бяло. Защото сте при удивителното Атанасовско езеро. Оранжевото идва от залезите, както и от миниатюрните съобщества на странни микроорганизми в езерните води. Бяло е от сол, мно-о-о-го сол! Черни и весели се размотават гостите на фестивала. Няма друг подобен купон с дрескод: „Носете си старите бански!”. Може да се мажете на воля с лечебна кал и луга. Колко безплатни, здравословни СПА удоволствия ви предлагат в днешно време?!
Тук има всичко за солта: СПА терапия, знания за кристалите на солната решетка, забавни биоигри за малките, изложба на красиви и полезни изделия от сол, предложение да станете солничари, макар и само за ден. Естествено има почерпка: изискани солени коктейли, за които дори не сте помисляли, че може да са толкова шик. На този ден не минава без хай-класата в соларното изкуство: изключително фината сол, известна в световната гурмекулинария като „цветето на солта”. Тя се слага винаги в края на готвенето, подобно черешка върху тортата. Като споменаваме сладостите, перфектните шоколатиери знаят, че за да се направи истински, качествен шоколад, в него непременно трябва да се сложи щипка сол.
Най-хубавото на празника е отношението към езерото и цялата му
палитра от природни богатства. Пускането на хвърчила над водите напомня, че сте в омагьосаното царство на Солта и Птиците. Есенната миграция на ятата в небето е невероятна гледка.
Оставете си време и за вълшебствата, скрити в лагуната. На научен език те обикновено се произнасят на латински. Може би да ви заблудят, че е нещо скучно, но не им се давайте! Ще ви изреждат, например, че тук се срещат 35 вида хигрофити, 44 вида хигромезофити, 17 вида халофити, 18 – псамофити… Разбрахте ли нещо? Сега си представете живата, цветна и гъмжаща от организми, водорасли и странни тревички лагуна. Още преди столетия хората красноречиво са ги нарекли „огниче”, „морска русалка”, „къдрав ръждавец”, „гмелинова гърлица”… Има даже „островърха урока”. И дори „черно шекерче”. Убедихте ли се, че не говорим само за веселите участници във Фестивала, измазани качествено с езерна кал и солена луга? Има съвсем истински черни шекерчета (Nonea atra), рядък балкански ендемит. Те ще ви правят деликатна компания в най-забавния Празник на солта и живота. За останалото разказва Радостина Ценова от Българската фондация за биоразнообразие.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марта Радева

Марта Радева: Светът ми говори на български

Тя е дългогодишна учителка по български език и литература в гр. Провадия, авторка е на многобройни художествени и публицистични текстове, през 2024 г. излезе първата ѝ самостоятелна книга с разкази “Човекът от последния вагон“. Преди години е гостувала в рубриката "Всичко за образованието" по повод на едно от отворените си писма, в които изразява..

публикувано на 30.12.24 в 16:40
Д-р Светла Петрова

Още една "нулева година" за реформата в образованието

"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите в който всъщност граничи с националната сигурност, т.е. говорим за образованието като един от факторите,който гарантира нашата национална сигурност…", казва д-р Светла Петрова, експерт от"Фондация..

публикувано на 28.12.24 в 09:50

Коледа е едно трепетно очакване, това е Рождество Христово

Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или..

публикувано на 27.12.24 в 13:51

Обратното на самотата

Заедно с Елица Великова, психолог и арттерапевт и Петър Вълчев, режисьор на късометражния филм "И това е за тази Коледа", търсим отговор на въпроса кое е състоянието, което е обратно на самотата. Двамата са водещи на "Кинотерапия – семинар за свързването, покоя и празнуването", който ще се проведе на 27 и 28 декември в Института за изкуство и..

публикувано на 27.12.24 в 11:15

Чудото шоколад – Епизод четири: Добро какао, лош шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 27.12.24 в 09:05