Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стари, хубави песни, на нов глас – 16 юли 1969 – старт към Луната

През 1969 г. Дейвид Бауи издава комично-тревожния албум Space Oddity, разказ за астронавта майор Том, решил да не се завърне след кацането си на Луната.
Снимка: Архив
„Манхатън Трансфър”, Калин Вельов, „Тумбаито” и Кет Стивънс правят кавърверсии на песни, появили се 30, 40, 50 години по-рано.
Чуйте ги в „Ритъма на лятото”, където ви представяме и изпълнения на: Серджо Мендес, „Бразил 66”, Нек, „Те”, „Зуко 103”, Патрик Брюел, Ирина Флорин, Дейвид Бауи, „Стари муцуни”, Стинг, „Полийс”.
На 16 юли 1969 г. бе стартът на космическият полет „Аполо 11”, осъществил дълголетна мечта на човека – да достигне блестящото лунно тяло. 4 дни по-късно космическия лунен модул с двама астронавти на борда каца на лунната повърхност, а на следващия ден Нийл Армстронг и Едуин Олдрин стъпват върху Луната. По това време английският певец Дейвид Бауи е записал Space Oddity (пиеса за космическата одисея на майор Том). Във Великобритания, а и по света, песента има съмнителен успех; за Бауи, сполуката като артист ще дойде малко по-късно. Но за времето си – 1969 година, (че дори и днес!) песента Space Oddity би трябвало да бъде явление. Продължавам да твърдя това.
По публикацията работи: Кристиян Бояджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45