Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ролята на общината в театъра

Ириней Константинов, директор на Театър „София” коментира в „Нашият ден”:
„Преди всичко е нужна общинска културна политика с отношение към театъра. Отношението се изразява в осигуряване на средства, с които да поддържаме базите в цялата страна, осигуряване на Фонд работна заплата. Общините обаче се страхуват да поемат големи ангажименти поради парите, поради инвестициите и скъпите консумативи. Всичко това определя страховете. Бюджетните на общините не са големи, а театърът е едно изкуство, което не е задължително да печели. Той трябва да присъства, защото хората които се докосват до него, печелят. Ние изкарваме пари, но не е възможно сами да се издържаме. Не е възможно театърът да се превърне в печелившо предприятие. Той носи печеливш знак с едно по-дълго действие. Що се отнася до това защо общините трябва да поемат своите театри, мисля, че културната политика на градовете трябва да е общинска политика. Всеки град си избира най-добре свой културен модел според потребностите на населението.
Другото важно нещо е свободата на действие на директора на съответния културен институт да определя сам културната си политика. Абстрахирайки се от това, че в момента аз се занимавам с тази дейност, в един град извън София това е особено важно. Ако в един такъв град директорът не направи сам свои социологически проучвания за интересите на хората, не проучи социалната структура, той не може да определи вярно културната политика и репертоара на театъра. В едно такова бедно време може би трябва да се направи едно представление, но то да се помни дълго в този град. След това да се тръгне по региона. Пак по линия на Българската асоциация на театъра, в една по-далечна перспектива, театрите трябва да кръстосват България, да си сътрудничат в разпространението на добрия културен продукт. Реформата върви, но тя трябва да бъде в нас, да бъде в начина ни на мислене. Това ще определи самите действия и самата продукция на театъра. В Созопол зрителите на „Аполония” ще видят като начало „Суматоха” на Радичков, следват „Тримата мускетари”, на 30 август предстои и премиерата на най-новото представление на театъра - „Формата на нещата”. Това е дебют на младия режисьор Марин Киселов, който се върна от Америка и поставя американска пиеса. Това е една особена форма на колаборация с още два театъра, но то впоследствие ще се продуцира.
В Созопол ще играe само съставът на Театър „София”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28