Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грами номинации: Грамофончета

Снимка: БГНЕС
Когато през 1971 година Чик Кърия създава формацията „Ритърн ту форевър” (Return To Forever), едва ли е съзнавал колко силен и пророчески е смисълът на избраното от него име: „Завръщане завинаги”. Bръщане откъде, бихме попитали? – От дългото пътешествие в експеримента, който понякога се нарича L'art pour l'art (изкуство за изкуството), стигайки до необходимостта от докосване до публиката, от общение и истинско музикално съчетаване с нея. Четири десетилетия след появата на „Ритърн ту форевър” Чик Кърия не се отказа от магическата дума „Завинаги”: обединявайки се с двама от членовете на квартета (басиста Стенли Кларк и барабаниста Лени Уайт) и с изчистен, звук на акустично пиано създаде албума Forever. Той съдържа два компактдиска с концертни и студийни записи. Удоволствие е да срещнем в тази музикална триосреда и трима гости: цигуларя Жан-Люк Понти, китариста Бил Конърс и певицата Чака Кан.
Продукцията Forever е отличена през 2012 година с две награди „Грами”: в категорията „Най-добър инструментален джаз албум” и в раздела „Най-добро джаз соло”, индивидуален приз, присъден на Чик Кърия за пиано солото му в 500 Miles High („500 мили височина”, песен на Кърия от зората на „Ритърн ту форевър” с бразилската певица Флора Пурим).
40 години по-късно, инструменталната версия на 500 Miles High донесе на Чик Кърия петдесет и първа номинация и осемнайсето (18!) грамофонче с фунийка – Grammy, приличащо на патинирано от времето бижу, което ни се иска да запазим завинаги.

четвъртък, 1 март, от 23.00 часа
По публикацията работи: Кристиян Бояджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43