Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: История и значение на пчеларството

Снимка: Архив
„Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека му остават само четири години живот след тях.” Това твърдение на великия Айнщайн може да бъде прието напълно сериозно, защото безспорен факт е приносът на пчелите за опрашването на цъфтящите растения и раждането на плодове. „Ангелите на земеделието”, както били наричани още от древността малките, пълни с тайни насекоми също така създават ценни продукти: мед, пчелен прашец, восък, прополис, пчелно млечице и пчелна отрова. Тези продукти са незаменими като храна, лекарство, съставка за козметични средства и за други приложения от древността досега.
Откакто човекът за пръв път надникнал в хралупата на дърво с пчелно семейство и вкусил от сладката им храна, той не е спирал да търси меда. И макар с времето да е съумял да приюти пчелите в създадените от него кошери, човекът така и не е успял да опитоми малките златни ангелчета. Не само заради жилата им. Те живеят по своите неизменни, все още неразгадани закони - в съвършена и неподражаема система на пчелното семейство. Неразгадани докрай остават и пчелните продукти – толкова полезни за нас с известните им ценни качества. Затова човекът ще продължава да „краде” всичко, създадено от работливите медоносни пчели. Едни от най-древните същества на Земята, по-стари от човешкия род.
В първата среща от цикъла ще ви запознаем със значението и историята на пчеларството, с развитието на пчеларския занаят в България, с отделните видове пчели, които наброяват повече от 12 000 вида. От тях най-ценни за нас са медоносните пчели. Еликсирът им бил достоен за боговете и царете, затова немалко владетели отглеждали пчели, за да имат подръка техните продукти – източници на храна, красота и богатство.
Участници: доцент Борис Първулов, автор на книги за пчеларството, Илия Цонев и директорът на Националния земеделски музей Здравка Михайлова.

7 август
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03