Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: История и значение на пчеларството

Снимка: Архив
„Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека му остават само четири години живот след тях.” Това твърдение на великия Айнщайн може да бъде прието напълно сериозно, защото безспорен факт е приносът на пчелите за опрашването на цъфтящите растения и раждането на плодове. „Ангелите на земеделието”, както били наричани още от древността малките, пълни с тайни насекоми също така създават ценни продукти: мед, пчелен прашец, восък, прополис, пчелно млечице и пчелна отрова. Тези продукти са незаменими като храна, лекарство, съставка за козметични средства и за други приложения от древността досега.
Откакто човекът за пръв път надникнал в хралупата на дърво с пчелно семейство и вкусил от сладката им храна, той не е спирал да търси меда. И макар с времето да е съумял да приюти пчелите в създадените от него кошери, човекът така и не е успял да опитоми малките златни ангелчета. Не само заради жилата им. Те живеят по своите неизменни, все още неразгадани закони - в съвършена и неподражаема система на пчелното семейство. Неразгадани докрай остават и пчелните продукти – толкова полезни за нас с известните им ценни качества. Затова човекът ще продължава да „краде” всичко, създадено от работливите медоносни пчели. Едни от най-древните същества на Земята, по-стари от човешкия род.
В първата среща от цикъла ще ви запознаем със значението и историята на пчеларството, с развитието на пчеларския занаят в България, с отделните видове пчели, които наброяват повече от 12 000 вида. От тях най-ценни за нас са медоносните пчели. Еликсирът им бил достоен за боговете и царете, затова немалко владетели отглеждали пчели, за да имат подръка техните продукти – източници на храна, красота и богатство.
Участници: доцент Борис Първулов, автор на книги за пчеларството, Илия Цонев и директорът на Националния земеделски музей Здравка Михайлова.

7 август
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15