Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една нетрадициона книга-дебют на Павел Кандиларов

Снимка: Архив
Защо сега живеем така, виновно ли е миналото и как сме белязани от абсурда на онзи „светъл строй“?
Внезапното изчезване на един приятел провокира героя да предприеме за пръв път в живота си емоционално действие. Издирването се превръща в низ от спомени, забравени желания и много въпроси. Кое си струва и кое – не? Има ли Истина и здравословно ли е да я търсим? А любовта? Заплетената следа отвежда героя между бивши и сегашни ченгета, мутри, соцпотомци и смешни провинциални барони с тежък номенклатурен манталитет.
Романът създава изключително живи образи, които не се натрапват, смяната им ни потапя ту в спомени за соца, ту в смешни постсоц ситуации, ту в искрени вътрешни преживявания. Без да е основна движеща сила на романа, лекият криминален елемент държи читателя в очакване и любопитство. Развитието на сюжета всъщност проправя път на въпросите, които си задават три поколения – порасналите в соца и навлезли в зрелия живот по време на промяната, техните родители и техните деца – днешните двайсетгодишни.
Това е сюжетът на писателския дебют на Павел Кандиларов.
Смешно, смешно, тъжно, тъжно. Яко. Това е най-краткият коментар от мрежата, който избрах да цитирам.
А писателят представя себе като роден в благонадеждно семейство, приет за чавдарче, после за пионерче. Въпреки залитанията си по “неформални младежки настроения”, все пак отбива военната си служба. Трудовата си кариера започва като общ работник в строителството, следват трудодни в театъра, киното, в лоното на частния бизнес. След раждането на третото му дете (изрично се подчертава от една и съща жена) и поради умората от успеха в частния бизнес заминава на Запад, където обаче продължава да го яде червеят на соца.
По публикацията работи: Ирен Филева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28