Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работилница за радиодраматургия или „Уъркшоп” - 25 ноември, 16 часа

Снимка: Архив
„Уъркшоп” се нарича последната премиера на Радиотеатъра, която можете да слушате в неделя, от 16 часа по програма „Христо Ботев”. В тази радиопиеса, написана от Иван Димитров и поставена от Веселин Димов, се разказва за уъркшоп по радиодраматургия. Тоест става дума за театър в театъра или радио в радиото, за множащи се светове, които търсят своята окончателна рамка. Кой е действителният автор на пиесата, в която се разказва как измислени автори пишат своите пиеси, къде свършва измислицата и къде започва реалността? Реалността една ли е и кой е истинският й автор? Една малко пиранделовска игра, в която всеки от поредните автори се оказва измислен от някой друг. И един вид пъзел, който не на последно място се опитва да сглоби от фрагменти българската действителност, светът в който лично ние живеем.
И авторът и режисьорът се пазят от излишна патетика и многозначителна сериозност, предпочитат свободната територия на играта, предпочитат да останат в ролята на наблюдатели, а не на съдници. Внимателни и леко иронични наблюдатели, развеселени или понякога натъжени от шарената мозайка, в която отделните части трудно могат да образуват обща картина.
„Уъркшоп” е спектакъл създаден от съмишленици, от представители на това младо поколение, което през последните години все по-категорично заявява претенцията си за място в българския театър. Това важи в пълна степен и за актьорите, все млади хора с които режисьорът Веселин Димов вече е работил и за Тодор Стоянов, автор на оригиналната музика и звуковата среда.
Преди пиесата можете да чуете и интервю с автора и режисьора, които имат да разкажат доста интересни неща за впечатленията си от театрален Ню Йорк и за току що завършилото второ издание на Фестивала за свободен театър в София.
Включете се в нашата работилница за създаване на радиопиеси в неделя на 25 ноември.
По публикацията работи: Ина Вълчанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28