Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на юристите и Конституцията

Залата във Велико Търново, в която Учредителното събрание се е събрало на 16 април 1879 г., за да подпише Конституцията.
Снимка: Анелия Кръндева
На 16 април 1879 г. в Търново е приета Конституцията на Княжество България. В нея е прокаран принципът на разделение на властите – законодателна, изпълнителна и съдебна. Тя определя структурата и компетенциите на висшите държавни органи, както и основните права, свободи и задължения на българските граждани. Първата българска конституция е определяна като една от най-демократичните за времето си в Европа. Отменяна е през 1881 и 1883 г., а е претърпяла изменения през 1893, 1911 и 1946 г. След промените през 1991 г. Съюзът на юристите в България избира именно датата на нейното приемане за свой професионален празник. Оттогава до днес (вече 22 години) 16 април е определен за Ден на Конституцията и юристите у нас. Заради това в „Нашият ден” разговаряхме със специалиста по конституционно право д-р Атанас Славов.
„Първо ще поздравя всички колеги юристи, но и всички активни граждани, които искат България да бъде правова държава. Не е кой знае колко празнично положението нито на магистратите у нас, нито на съдебната система, нито на клиентите й. На фона от скандалите от последните няколко седмици аз бих очертал проблемите в няколко посоки. На първо място нашата конституция беше приета в условия на безспорно политическо противопоставяне. Това е конституция, която не успя да въплъти нашия собствен опит. В нея няма да видите някаква връзка с непосредственото минало (комунизма, тоталитаризма).
Конституцията ни виси в един вакуум. Проповядва някакви универсални ценности и не ги приземява в конкретния социален комплекс. Това е проблем и в прилагането на конституцията, защото няма връзка с реалността. Вградени са някакви добри на пръв поглед институционални модели, следвани са чужди образци. Тя може със същата сила да е конституция и на Испания, и на Италия , на всяка друга демократична страна. Това, което липсва в нея е – позоваване на националния исторически опит, на националната традиция, на преживените условия на диктатура.
Фактът, че днес Конституцията не се прилага напълно или се прилага в изкривен вид, е резултат от точно тази липса на национален исторически опит. Знаем, че около избори се разгарят страстите по тази тема. Сега има две основни позиции. Едната е за съвсем нова конституция, а втората е за поправки в нея. Аз не считам, че в момента имаме тази национална енергия да създадем изцяло нова конституция. Не мисля, че бъдещата ще е по-различна концептуално от тази. Сегашната все пак гарантира определени права и свободи, разделението на властите, политическия дух на плурализъм, така че от към ценностно съдържание ние няма какво толкова да променяме в нея. Бихме могли за ограничим намесата на държавата, ако искаме да имаме либерална държава, а не някакви ерзаци на социалистическа държава и да въведем т.нар. индивидуална конституционна жалба на гражданите.
Аз съм за промени в главата за съдебната власт, за президентската институция, в главата за правата на гражданите и пр. От нея трябва да се изчисти най-вече възможността на държавата да напътства, насърчава, подпомага, защото тя не може да го прави, освен в интерес на отделни групи от обществото. Конституцията ни трябва да се прецизира, но не и да се пише нова. За съжаление юридическата общност не е съвсем единна, но в основните посоки има консолидация.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40